Miten mukaan vapaaehtoistoimintaan?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Auttamisen ilo
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

Auttamisen ilo

Vieras
Olisin kovasti kiinnostunut osallistumaan vapaaehtoistoimintaan, mutta jotenkin tuntuu hirveän hankalalta löytää tahoa jonka kautta voisi auttaa muuten kuin rahallisesti. Olen muutamaan järjestöön täällä meillä päin soitellut, ja joka paikasta on vain pyydetty rahallista apua, muunlaiselle ei ole tarvetta. No minulla kun ei ole tarjota kuin omaa aikaani, kun taloustilanne ei oikein rahallista apua salli, niin se on sitten jäänyt siihen.

Kysyisin vapaaehtoistyössä mukana olevilta mitä kautta olette löytäneet tahoja joissa toimia? Auttaminen voisi esim. olla vanhusten auttamista vaikka kaupassakäynnillä tai ulkoilussa, tai miksei vaikka lapsiperheiden auttamista samalla lailla. Vanhalla paikkakunnalla toimi tällainen "aikuinen kaveri" - juttu missä oltiin jollekin lapselle kaverina ja käytiin yhdessä vaikka ulkoilemassa, niin että esim. yh-äiti sai hetken omaa aikaa, mutta tällä paikkakunnalla ei kuulemma järjestetä tuollaista. Voisin myös autella vaikka jollain hyväntekeväisyyskirpparilla tai keräyksessä, mutta en siis rahallisesti.

Onko vinkkejä?
 
mä ainakin menin vian kysymään suoraan siltä henkilöltä joka oli vastuuussa tästä .
Mä teen siis diakoinian vapaaehtoistyötä kerran viikossa , kunhan taas olen siinä kunnossa että pääsen kävelmään
 
Huussinrakentajista pulaa:

Muutenkin tilanne kylässä vaikutti ongelmalliselta. Siellä oli paljon sisäisiä ristiriitoja ja johtajuus oli enemmän kuin hukassa. Toisaalta kaikki halusivat olla johtajia, mutta vastuuta mistään ei haluttu ottaa. Yhdessä tekeminen ja yhteen hiileen puhaltaminen eivät lainkaan onnistuneet.

Viimeksi alueellani käydessä näytti mukavalta, kun sinne oli saatu uusi koulurakennus, vesipiste ja meidän huussi. Nyt uusi koulurakennus oli alkuvuodesta, kovien sateiden myötä, romahtanut sillä se oli rakennettu paikallisesti tehdyistä savitiilistä eikä varojen puutteessa ollut voitu käyttää betonia tai
peltikattoa, joka olisi todennäköisesti suojannut koulua romahtamiselta.

**

Kantolossa oli väkeä paikalla noin 15, pääosin sanitaatioklubin naisia. Kävi ilmi, että suurin osa heistä oli leskiä. Suurin osa paikalle ilmestyneistä miehistä olivat vähän maistissa, joten heistä ei juuri apua hommiin herunut. Keskustelimme naisten kanssa ja aloimme tehdä huussin perustuksia, jotka jo edellisellä käyntikerralla oli aloitettu.

http://www.huussi.net/sam...atkapaivakirja_6_2008.pdf
 
Esimerkiksi..

SPR järjestää usealla paikkakunnalla ystävätoimintaa, tarjolla on sekä monikulttuurisia että suomalaisia ystäväntarvitsijoita. SPR järjestää myös kursseja toimintaan mukaan haluaville. Lisätietoa löytyy esim. oleystava.fi. Sivulta Punainen Risti - Etusivu löytyy kaikkien piirien yhteystiedot, ota yhteyttä alueesi toimijaan, niin sitä kautta selviävät helposti myös muut vapaaehtoistyön muodot.
 
Punainen risti ja seurakunta nyt ekana tulee mieleen. Ja monissa hoivasairaaloissa on pulaa esim. vanhusten ulkoiluttajista tai ihan vaan sellaisesta, et menee lukemaan tai vaikka laulamaan mummoille :)
 
Punaisen Ristin edustajalta kysyin jo eräässä tilaisuudessa tuota, mutta ei heillä kuulemma ole tarvetta tällä hetkellä muutoin kun rahallisesti. Voi tietysti olla että kysyin väärältä ihmiseltä. No, ehkä pitää vaikka soittaa uudestaan sinne.
 
Punainen risti ja seurakunta nyt ekana tulee mieleen. Ja monissa hoivasairaaloissa on pulaa esim. vanhusten ulkoiluttajista tai ihan vaan sellaisesta, et menee lukemaan tai vaikka laulamaan mummoille :)
Soitin tällä alueella erääseen vanhainkotiin ja heillä ei kuulemma ulkopuolisia voida ottaa tuollaiseen toimintaan ellei tule jonkun järjestön kautta. Tavallaan ymmärrän sen etteivät halua ketä tahansa ottaa, jos vaikka huijaa mummoilta rahat ja levittää jotain ihme uskonlahkoa tai jotain, mistä näistä nykypäivänä tietää. Mutta en sitten tiedä minkä järjestön kautta tuollaiseen voi tarjoutua.

Helsinki-mission kampanjat vanhusten auttamiseksi tuntuvat hyvältä, mutta kun en ole helsingistä päin.
 
[QUOTE="vieras";22613378]Millaista vapaaehtoistyötä sinä tuota kautta teet? :)[/QUOTE]

käyn keskiviikkoisin tekemässä diakonian keittopäivänä seurakunnan tiloissa auttamassa ruuanlaitossa .
Meitä on noin 4-6 naista( muut on jo mummoiässä) jotka valsmistelemme ruuan tiskaamme tiskit ja sivoamme ruokasalin. me työntekijät emme saa palkkaa, mutta vain hyvän mielen tetät tas sain jonkun asiakkaan tyytyväiseksi. monelle tää kerran viikossa tapahtuma ( vanhuket, mt-potilaat ja syrjäyneet) on kerran viikossa paikka jossa voii tavat aniitä kavereitaan ja jutella
 
MLL:n suhteen kannattaa myös soittaa piiriin paikallisyhdisten lisäksi. Kaikki paikallisyhdistykset kun eivät kovin aktiivisia ole. Piiri on siis aina se paikallisyhdistystä isompi organisaatio (Pirkanmaan piiri, Pohjois-Pohjanmaan piiri jne). Heillä ainakin kaivataan Vanhempainnettiin sekä Lasten ja nuorten puhelimeen ja nettiin vapaaehtoisia, riippuu tietysti missä päin asut.
 

Yhteistyössä