Miten & mistä leikkiseuraa leikkitaidottomalle lapselle?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja TinjaM
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

TinjaM

Vieras
Lapsemme on 4,5 v eikä kuulemma osaa leikkiä päiväkodissa yhteisleikkejä. Meille on suositeltu, että tarjoaisimme lapselle mahdollisimman paljon samaniköistä leikkiseuraa mutta mistä sitä löytää? Naapurissa asuu yksi vähän vanhempi tyttö jonka kanssa käyvät vuorotellen kylässä leikkimässä ja välillä ulkoilemme yhdessä. Heidän kanssaan aikataulut eivät kuitenkaan kovin usein osu yksiin. Teemme miehen kanssa kumpikin vuorotyötä eli mikään säännöllinen harrastus lapselle ei tunnu toimivalta ratkaisulta tai emme ole löytäneet sellaista mikä sopisi aikatauluihimme edes useinmiten.

Olen myös miettinyt onko reilua toista lasta kohtaan se, että lapsemme on leikkitaidoista pahasti jälkessä ja toinen osottaisi paremmin leikkiä. Ajoittain lapsi leikkii vuoropuhelua eläimillä jos on kaverinsa kanssa mutta pääasiassa tämä sujuu vain aikuisten kanssa eli nämä leikit jäävät lyhyiksi kaverin kanssa. Tämän kaveri lapsen kanssa tykkää enemmän askarrella, rakennella majoja, piirtää/ maalata ymv. Olisi itsellekin kiva jos nämä vuoropuheluleikit sujuisivat paremmin myös toisten lasten kanssa koska kotona en juuri muuta tee kuin leikin pienillä eläinhahmoilla tai pehmoleluilla lapsen kanssa joka on jotenkin niin puuduttavan tylsää kun lapsi haluaisi leikkiä niillä aina ja siihen asti kun on aikaa. Ehkä nämä leikit jäisivät vähemmälle minun kanssa jos lapsella osaisi leikkiä niitä toisen lapsen kanssa.
 
Hyvässä vauhdissahan teillä asian oppiminen on. Mä taiteilen esiouluikäisen kanssa joka ei vieläkään osaa!

Mutta eihän sitä muuten opi kuin tekemällä. Ja jos sä leikit lapsen kanssa niin voit yhtälailla opettaa ja muuttaa leikkiä itsellesi mieluisempaan suuntaan. Alatte vaikka leikin varjolla ripustaa pyykkejä. Tai siivota. Ja sit voit neuvotella, että puoli tuntia lapsen haluamaa leikkiä ja sit puoli tuntia sun haluamaa leikkiä.
 
Olisiko teidän lähellä esim jotakin perhekerhoa jossa pääsisi leikkimään muiden kanssa? Myös leikkipuistosta voisi löytyä leikkiseuraa ja aikataulut olisi aika joustavat?
 
Kutsutte päiväkotikavereita yksitellen kylään leikkimään, niitä, joiden kanssa viihtyy parhaiten.

Meillä oli tilanne se, että yksi poika n. 4-v päiväkotiin tullessaan alkoi kiusata meidän samanikäistä poikaa. Kutsuimme tuon pojan meille leikkimään ja pojista tuli toistensa parhaat kaverit, ja sitä olivat yläasteelle asti.
 

Similar threads

E
Viestiä
2
Luettu
194
Aihe vapaa
Ekat kaverisynttärit
E

Yhteistyössä