A
ap
Vieras
Alkuperäinen kirjoittaja saako kysyä:Tuo varmasti hankaloitaa liikunnan harrastamista, mutta toivotaan, että pääset tavoitteeseesi painon suhteen.
Minun teinipojalla, ihan muussa yhteydessä lääkäri keksi epäillä erästä toista syndroomaa ja saatiin lähete perinnöllisyys polille. Sitä sairautta ei kuitenkaan ole, mutta nyt pohditaan marfanin mahdollisuutta piirteiden perusteella ( jonkin verran sellaisia piirteitä ) ja veljeni on menehtynyt alle 40v aortan dissekaatioon joten se saattaisi olla merkki suvussa olevaan geeniin, vaikka sitä ei aikaisemmin ole todettukaan.
EDS:ssä saattaa myös esiintyä aortan dissekaatiota, siinä verisuonityypissä. Ei pojallasi kuitenkaan tuota samaa voisi olla kuin minulla?