Miten kauan Ärräpaketti on matkalla?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Paketti on lähetetty sunnuntaina. Vasta tänään tiistaina on lähetysseurannassa ensimmäinen merkintä "luettu terminaalissa."

Vaikka paljon parjataan postia niin sunnuntaina postiin jätetty paketti olisi lähtenyt maanantaina ja ollut perillä tänään tiistaina. Aikaisempaa kokemusta ei ole Ärräpaketeista, joten ihmettelen tätä toimitusta. En halunnut käyttää Ärrää, mutta myyjälle ei mikään muu toimitustapa käynyt.
 
'6. Ärräpaketti toimitetaan valitsemaasi R-kioskiin 2 – 5 arkipäivän kuluessa. '

Kun se on jätetty sunnuntaina niin se ei ennen maanantaita lähde mihinkään (olen kuullut ettei joistain pienistä peräpitäjistä lähde edes päivittäin), sitten se matkaa pitkinpoikin maata. Mulle on jotkut tullut ihan parissa päivässä, joissain sit menny toi 5 päivää.
 
Ilmeisesti postikulut sisältyivät hintaan? Eli silloin myyjä lähettää automaattisesti Ärräpakettina kun on halvin. Eihän myyjää kiinnosta, että paketti seilaa ympäriinsä viikon.
 
Virallisesti sanotaan tosiaan 2-5 arkipäivää. Eli paketti noudetaan kioskista maanantaina (tai tiistaina jos kioski on jossain korvessa). Todellisuudessa yleensä menee 1-2 päivää, ainakin täällä pääkaupunkiseudulla. Toki jos jätät paketin arkena vasta iltapäivällä/illalla, menee se vasta seuraavan päivän noutoon.
 

Yhteistyössä