Mulla oli todella runsaat menkat vielä 1,5 vuotta sitten. Tyypillistä oli se, että tamponista ja siteestä huolimatta tuli hulahduksia, joita ei edes side ehtinyt imenään. Syyksi paljastui se, että mulla oli kohdussa koko kohdun täyttävä polyyppi ja kohdun suulla pingispallon kokoinen myooma. Nuo vaikuttivat myös siten että menkkojen kesto oli jo 13 päivää ja väli vain 23 päivää. Siis suurinosa kuukaudesta oli menkkoja.
Sain ensi avuksi verenvuotoa hillitsevän lääkityksen ja sitten polyyppi ja myooma poistettiin, ja nyt on hyvä. Menkkojen väli on 28 päivää, vuotoa tulee n. 6 vuorokautta, josta kolmena vuoto on runsaampaa ja olen niin tyytyväinen.
Itse teen it-hommia, palavereista ei vessaan pääse, mutta muuten pystyin käymään riittävän usein. Aina vaan, se riittävän useinkaan ei riittänyt, kun esim. istui ja nousi ylös, saattoi tulla hulahdus, joka sotiki kaiken.