Tintura Benjui
muut syötätte taaperolle? niin kauheesti kun noissa norm.jogurteissa on sitä sokeria... taikka rasvaa
Alkuperäinen kirjoittaja 08.11.2004 klo 21:18 vieras kirjoitti:ihan normaalia jugurttia ja viiliä meillä syödään. Nuita rasvattomiahan ei suositella vauvoille/taaperoille, lapsenhan pitää saaha sitä rasvaa ja rasvattomat on muutenkin niille epäterveellisempiä. Sitähän jopa suositellaan kun tavalliseen maitoon siirrytään et annetaan kulutus maitoa, eikä kevyt tai rasvatonta.
Alkuperäinen kirjoittaja 09.11.2004 klo 13:33 korvapuusti kirjoitti:Uusien suositusten mukaan lapsille suositellaan nimenomaan RASVATTOMIA maitotuotteita. Kulutusmaidot yms. ovat menneen talven lumia. Lapsen pitää saada rasvaa, mutta oikealaatuista.
Eli, kaikki maitotuotteet rasvattomina ja ruokaan lisätään 2 tl rypsiöljyä/päivä. Näin varmistetaan hyvien rasvojen riittävä saanti.
\Alkuperäinen kirjoittaja 08.11.2004 klo 21:18 vieras kirjoitti:ihan normaalia jugurttia ja viiliä meillä syödään. Nuita rasvattomiahan ei suositella vauvoille/taaperoille, lapsenhan pitää saaha sitä rasvaa ja rasvattomat on muutenkin niille epäterveellisempiä. Sitähän jopa suositellaan kun tavalliseen maitoon siirrytään et annetaan kulutus maitoa, eikä kevyt tai rasvatonta.
Muistaakseni täällä päin on maustamatonta jogurttia myös pienissä purkeissa. (noin 2dl) Pojalle me ostetaan ihan normi jogurtteja, Valio yms. Jogurtti juomasta poika kanssa tykkää kovasti.Alkuperäinen kirjoittaja 09.11.2004 klo 22:50 Tiituli kirjoitti:Meidän puoltoista vuotias neiti syö maustamatonta jugurttia. Sitä saa myös puolen litran ja 7,5dl:n kokoisissa purkeissa. Yleensä lisään siihen esim. aamupalalla weetabixia tai riisimuroja. Hilloja en laita.
Tämä on ihan tietoinen päätös. Ei olla annettu muitakaan makeita vielä (esim. keksejä, pullaa tms..) Niin miksi sitten kamalan sokerisia jugurtteja tai viilejä..
Alkuperäinen kirjoittaja 10.11.2004 klo 16:32 mamma82 kirjoitti:en ainaaan suosittele rasvattomia. jos muutaman purkin päivässä syö jugurttia niin ei siitä niin hirveästi sitä sokeria tuu jos muuten syö terveellisesti. gefiluksen kidius jugurtit hyviä. kiisseli kanssa hyvä välipala :heart:
tän sokerimäärän takiahan miekii tätä asiaa rupesin kyselee, kun jostain olin lukevinani, että yks purkki jogurttia vastaa 6 SOKERIPALAA!!! eli tosi hurja määrä varsinkin pienelle ihmiselle vaikka vain kerran päivässä.Alkuperäinen kirjoittaja 11.11.2004 klo 12:24 vieras kirjoitti:Miksi et suosittele rasvattomia maitotuotteita?
Sokeria on muuten tavallisissa jugurteissa 5-8 palaa yhdessä purkissa, eli aikamoinen määrä!\Alkuperäinen kirjoittaja 10.11.2004 klo 16:32 mamma82 kirjoitti:en ainaaan suosittele rasvattomia. jos muutaman purkin päivässä syö jugurttia niin ei siitä niin hirveästi sitä sokeria tuu jos muuten syö terveellisesti. gefiluksen kidius jugurtit hyviä. kiisseli kanssa hyvä välipala :heart:
tää joku varmaan aatteli, että lapsen on tärkeetä saada sitä rasvaa, ei tainnu aatella, että sillä rasvanlaadullakin on jotain merkitystä :wave:Alkuperäinen kirjoittaja 11.11.2004 klo 12:48 ÄITI kirjoitti:Hei! Meillä annetaan reilun vuoden ikäiselle tavallista valion jugurttia, tosin olen ajatellut ruveta "laimentamaan" sitä maustamattomalla jugurtilla, niin ei ole niin sokerista. Oletteko muuten huomanneet, että valion jugurtteihin on tullut kylkeen merkintä vähemmän lisättyä sokeria, olisi kiva tietää miten paljon vähemmän sitä on niissä "tavalliseen" jugurttiin verrattuna. Ja tottakai lapselle suositellaan rasvattomia maitotuotteita, maidon rasvahan on eläinrasvaa!! Rasvattomissa tuotteissa on nykyään yhtä paljon kalsiumia ja d-vitamiinia kuin rasvaisissakin tuotteissa. Olisi tosiaan hauska tietää miksi, joku ei suosittele lapselle rasvattomia tuotteita. Meillä annetaan juomismaidoksi rasvatonta maitoa ja hyvin tuo maistuu neidille!
Alkuperäinen kirjoittaja 12.11.2004 klo 16:19 titza kirjoitti:elkää lapsillenne niitä rasvattomia antako.. ne sisältää fenyliinialaniilin lähteen mitä on melkein kaikissa kevyt tuotteissa,jugurteissa,limuissa ja nameissa jne.. ja ne sitä syöpää edesauttaa.lapsille ihan perustuotteitta!! ja lisää liikuntaa jos ylipaino huolestuttaa!
Kaupallinen yhteistyö: Storytel