Mitä tapahtuu vauvan kardiologikäynnillä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "koko"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

"koko"

Vieras
Eli meidän 3 kk poika on menossa kardiologille, koska kuukauden ikäisenä pojalla huomattiin lääkärissä sivuääni ja samalla otettiin ultra. Siellä löytyi auki oleva valtimotiehyt ja uusi kontrolli ja perusteellisempi tutkimus sovittiin 3 kk ikään. Huomenna on sitten sen aika ja tilanne on se, että joudun ottamaan isoveljen mukaan. Mitä lääkärissä tehdään? Isoveli on aika suojelevainen pikkuveljeä kohtaan ja ajattelin, että käynti sujuisi paremmin, jos voisin veljeä vähän valistaa ennen lääkäriä.
Isoveli ei pelkää lääkäreitä, mutta vauvan ollessa vielä synnytysosastolla tuli isän kanssa vierailulle ja samalla vauvasta otettiin verikokeita. Poikahan suuttui ja yritti käydä hoitajan kimppuun, kun se satutti pikkuveljeä niin kovasti. Huominen menisi varmasti paremmin, jos voitaisiin jo etukäteen siitä jutella eikä tulisi suuria yllätyksiä.
Niin, ja olisi kiva tietää onko teillä ollut valtimotiehyt auki ja onko se mennyt itsekseen kiinni vai oletteko joutuneet leikkaukseen. Kaikkia kokemuksia kaivataan.
 
Ainakin isoveljelle kannattaa kertoa, että tapahtui siellä mitä tahansa sen on tarkoitus saada pikkuveli terveeksi.

Meidän keskosvauvalla oli tämä avoin valtimotiehyt ja se suljettiin leikkauksella noin viikon ikäisenä. Leikkaus oli nopea ja sanoivat sitä rutiinitoimenpiteeksi, mutta jännittihän se silti.
 
Joo, ultrataan tietenkin, mutta ajattelin sitä, että otetaanko verikokeita tai just noita verenpaineita. Itse en ollut mukana, kun poika oli ekaa kertaa kardiologilla ja nyt vähän jännittää, miten saa sen sydämen ultrattua, on nimittäin sellainen "kuuma-kalle", että raivostuu ,kun yritetään väkisin paikallaan pitää.
 
verenpaineet, ekg-käyrä ja ultra ainakin :) siinä ne tärkeimmät, eikä mikään satu vauvaa... luultavasti haluavat myös verikokeen ottaa lopuksi, että se ainoa "ikävä" toimenpide. meillä ainakin on olleet kuopuksen kanssa noi sydänpolikäynnit ihan mukavia kokemuksia, ei oo vauvaa itketetty yhtään :) siinä ultrauksen aikana vauvan pitäisi olla mahdollisimman rauhallisena paikallaan ja meillä usein sit annettiin siinä maitoa pullosta samalla, niin keskittyi siihen, vähän isommalle laitettiin videot pyörimään ja sai niitä siinä katsella :)
 
Isommalle ollaan paljon juteltu aiheesta, mutta eri asia on se, paljon poika (melkein 3-vee) vielä ymmärtää. Vauva oli ennenaikaisuuden takia lastenosastolla jonkin aikaa, mutta pääsimme tosi nopeasti kotiin eikä tuota reikää osastolla oltu huomattukaan. Saturaatiot olivat koko ajan hyvät ja vaikka useat lääkärit sydäntäkin kuuntelivat, ei kukaan mitään huomannut. Kuukauden ikäisenä oltiin ihan muun asian takia lääkärissä ja silloin kuului sivuääni. Parin päivän päästä ultrattiin ja reikä löytyi. Siitä parin viikon kuluttua kuului ääni lääkärintarkastuksessa, mutta viimeksi lääkäri sanoi kahden kuukauden iässä, että ei sivuääntä kuulisi, ellemme me olisi asiasta erikseen maininneet.

Miten teidän lapsi toipui leikkauksesta? Ilmeisesti se on aika rutiinitoimenpide ja voidaan isommilla tehdä helposti katetrilla, mutta äitiä huolestuttaa siltikin. Olisi tavallaan ollut helpompaa, jos asia olisi hoidettu heti synnytyksen jälkeen, eikä olisi joutunut tässä odottelemaan ja miettimään mitä on edessä. Onko teillä lapsi seurannassa vielä sydämen takia?
 
Elli, minkä takia teidän lapsi on joutunut sydänpolilla käymään? Hyvä vinkki, täytyypä ottaa vähän maitoa mukaan pullossa, jos sillä vaikka saisi pojan rauhoitettua, ei tykkää ollenkaan maata paikallaan, vaan kiemurtelee ja yrittää kovasti kääntyä mahalleen. Ja kiihtyy nollasta sataan puolessa sekunnissa...
 

Similar threads

Y
Viestiä
4
Luettu
2K
Aihe vapaa
vierailija
V

Yhteistyössä