Mitä sanon lääkärille että saisin raskaudenkeskeytystä nukutuksessa? En kestäisi lääkkeellistä keskeytystä ja veren ym.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "sade"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

"sade"

Vieras
Voinko toivoa raskauden keskeyttämistä nukutuksessa? Viikkoja on 11. Tiedän, että lääkkeellinen on "turvallisempi" mutta en kestäisi nähdä mitään.. murtuisin.. Kyse on vaikeasta kehitysvammasta, lapsi ei ole elinkelpoinen. Jo tässä on riittävästi traumaa käsitellä, saati että näkisin jotain... :(

Voinkohan toivoa nukutusta ja millä perusteella? Auttakaa joku jos osaatte.
 
Eikös kaavinta tehdä nukutuksessa aina, voitko toivoa sellaista lääkäriltä. Itselläni oli sama tilanne, vauva olisi ollut vammainen, tosin kuoli kohtuun, joten ei ollut valinnan varaa keskeyttääkö vai ei. Luonto teki päätöksen puolestamme, mistä olemme toisaalta helpottuneita. Itse koin keskeytyksen kuitenkin yhdeksi osaksi paranemisen prosessia, viikkoja oli silloin 14. Kipujahan toki olisi jonkin verran lääkkeellisessä, mutta olin sairaalassa ja sain siellä vahvat kipulääkkeet. En myöskään nähnyt sikiötä, en tarkkaillut mitä astiaan tuli. Eihän se helppoa ollut, mutta jollain oudolla tavalla fyysinen kipu vei ajatukset pois henkiseltä ja sitten kotona surtiin asiaa yhdessä miehen kanssa sitten henkisesti rauhassa, kun kaikki fyysinen oli ohi. Voimia sinulle valtavasti! Ja uskon lääkärin sinua kuuntelevan, jos koet nukutuksen ehdottoman tärkeäksi.
 
Ainakin HUSin sivuilla sanotaan näin

Kaavinta (alle 12 viikkoa) tehdään päiväkirurgian yksikössä nukutuksessa. Kotiin pääset muutaman tunnin seurannan jälkeen saattajan kanssa. Jälkivuoto kestää muutamia päiviä. Sairauslomaa kirjoitetaan tarvittaessa kolme päivää. Jälkitarkastus on tarpeen esim. omalla terveysasemallasi noin kuukauden kuluttua toimenpiteestä. ---

Eli kaavinta tehtäis nukutuksessa ilmeisesti aina mutta haluaisitko sä lääkkelliseen keskeytykseen nukutuksen?
 
Ainakin HUSin sivuilla sanotaan näin

Kaavinta (alle 12 viikkoa) tehdään päiväkirurgian yksikössä nukutuksessa. Kotiin pääset muutaman tunnin seurannan jälkeen saattajan kanssa. Jälkivuoto kestää muutamia päiviä. Sairauslomaa kirjoitetaan tarvittaessa kolme päivää. Jälkitarkastus on tarpeen esim. omalla terveysasemallasi noin kuukauden kuluttua toimenpiteestä. ---

Eli kaavinta tehtäis nukutuksessa ilmeisesti aina mutta haluaisitko sä lääkkelliseen keskeytykseen nukutuksen?

Nimenomaan toivoisin kaavintaa ja siihen liittyen tietysti automaattisesti sitä nukutusta. Tuntuu etten vaan kestäisi nähdä mitään ja kokea sitä kipua enenmpää kuin on ihan pakko :(

Ja kaavinnan jälkeen kaikki olisi nopeammin ohi kuin lääkkeellisessä keskeytyksessä. Ilmeisesti jälkivuotoakin tulisi vähemmän aikaa.
 
Milloin olet menossa keskeytykseen? Jos 12 viikkoa ehtii täyttyä, ei kaavintaa tehdä, vaan keskeytys tehdään lääkkeillä. Mutta muutoin luulisin, että saat kaavinnan, jos sitä toivot.
 
Kuule, noilla viikoilla alkio on vielä niin pieni, että todennäköisesti et sitä muun poistuvan tavaran joukosta erota. Itselläni oli km noilla viikoilla ja sinne hulahti kaikki sairaalan wc-pönttöön. Ikävä ajatus sekin, mutta mitään "vauvaa" en todella ehtinyt nähdä.

Tosissaan lääkärit suosittelevat mieluummiin lääkkeellistä keskeytystä enkä tiedä suostuvatko edes kaavintaan ensisijaisena vaihtoehtona. Varmaankin sinulla on toiveissa yrittää vauvaa uudestaan jossain vaiheessa. Kaavinta saattaa pilata mahdollisuuden. Kaiken lisäksi, vaikket sitä etukäteen uskoisi, on todennäköisesti helpottavaa nähdä edes jotain tapahtuvan konkreettisesti, saat sitten kerralla surra ja käsitellä asiaa. Rauhoittavaa lääkettä saat joka tapauksessa.
 

Yhteistyössä