Mitä meni vikaan mun pannukakussa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kun ei osaa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kun ei osaa

Vieras
Siis tein maailman parasta pannukakkua ja tiedän kyllä ettei peruspannariin tarvi leivinjauhetta. Mutta olen todennut että leivinjauheen kanssa tulee parempi. Mutta sitä mulla ei nyt ollut, joten korvasin 1 tl leivinjauhetta = 1 tl soodaa.

Lisäksi paistoin pannarin kiertoilmalla 200 asteessa, mutta oli pakko pienentää 175, koska kiehui yli pannun.

Lisäksi tähän saakka oon tehny oivariiniin, nyt tein voihin.

Lopputuloksena oli erittäin kumimainen, hirvittävän ruskea (mutta ei palanut siis), ehkä hieman rakenteeltaan leipäjuustoa muistuttava.

Mikä meni vikaan?

Kauonko te muuten paistatte pannaria? Sellaista missä on 8 dl maitoa? Kun olen tähän saakka tehnyt 225/ 40-50 minuuttia ja jotenkin tuntuu että aina on sellainen raakamainen sisältä.
 
No soodaa tulee ainakin käyttää vähemmän kuin leivinjauhetta.
Kiertoilmalla en paista koskaan pannaria. Puolisen tuntia pidän 225 asteessa, on uunista tullessaan liisterimäinen sisältä, mutta vetäytyy kyllä hyväksi kun antaa hetken olla.
 
[QUOTE="Vieras";28182317]No soodaa tulee ainakin käyttää vähemmän kuin leivinjauhetta.
Kiertoilmalla en paista koskaan pannaria. Puolisen tuntia pidän 225 asteessa, on uunista tullessaan liisterimäinen sisältä, mutta vetäytyy kyllä hyväksi kun antaa hetken olla.[/QUOTE]

Näin mullakin, pidän 225 asteessa semmoissen hippasen reilun puoltuntii, ja on sisältä semmoista raa´an tuntoista, mutta tosiaan hetken vetäytyy niin on tosi hyvää...Tosin meillä ei monestikkaan sakki kerkee odottaa hetkeä : ) Tänään myös meidän uunissa tuli maailman parasta pannukakkua välipalaksi : )
 

Yhteistyössä