Mitä maksaa yksityinen päivähoito (esim. Steiner)?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras

Haluaisin lapsen yksityiseen päiväkotiin, ja tiedustelisin että miten paljon se hoito on niissä on kalliimpaa kuin julkisella puolella?

Steiner olisi yksi vaihtoehto (jos pääsee), mitä teillä maksaa, joiden lapset on Steiner-päiväkodissa? Onko niissä ajatus, että jatketaan sitten Steiner-kouluun/eskariin sieltä vai miten tuo systeemi menee?
 
missään netissäkään ei ole ilmoitettu minkään yksityisen päivähoidon hintoja :(
Eli jos joku vois vastata, et miten paljon kalliimmaks tulee kuussa kuin kunnallinen, niin ois kiva..
 
Useita satasia kuukaudessa mistä Kela kustantaa osan niin, että voi olla jopa hieman halvempaa kuin kunnallinen päivähoito täysillä maksuilla.

Eli sinulle se maksaa 200-250 e/kk yleensä.
 
"Maksut ovat edullisia, koska päiväkoti kuuluu Kelan yksityisen hoidon tuen piiriin. Maksut määräytyvät kunkin perheen tulojen mukaan."

Näin lukee ainakin turun steinerpäiväkodin sivuilla
 

Yhteistyössä