Mitä maksaa hepan pito omassa tallissa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Signe
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Signe

Uusi jäsen
19.08.2005
4
0
1
Niin siinäpä se.. mitä maksaa noin suurinpiirtein, jos heinät, rehut, purut ym.ostaa vieraalta? Kengitykset, raspaukset ym. tuovat tietenkin kustannuksia lisää. Itsellä ei tällä hetkellä ole mahdollisuutta ottaa hevosta, mutta isännän kanssa ollut puhetta että muutaman vuoden kuluttua mahdollisesti, kun lapsi/lapset isompia. Tyttö on nyt 8kk, joten vielä ei ole todellakaan ole ajankohtaista, ratsastan ja kartutan kokemusta muualla sitä ennen. Mutta miten yhdistää lapset, työ, heppa, koira ja ehkä joku muu harrastus? Heppa on ollut äipän haaveena pikkutytöstä saakka ja olisin noin 40v. kun mahdollisuus siihen voisi olla.
 
Riippuu missä päin Suomea asuu. Se vaikuttaa paljon. Mitä lähempänä pääkaupunkiseutua, sitä enemmän.

En enää muista mitä joskus laskin kuluiksi per hevonen, mut sen jälkeen on varsinkin heinän hinta noussut. Me asutaan länsi Uudellamaalla ja pihassa on viiden hevosen talli. Omia hevosia on kaksi. voin tähän antaa jotain suuntaa antavia esimerkkejä. Riippuu myös siitä että maksaako käteisellä (välttää alv.) tai onko oma talli yritys niin että voit kierrättää alv:t.

Heinä on suurin jatkuva meno erä. Hinta riippuu siitäkin että hakeeko heinän itse viljelijältä (johon menee aikaa ja bensaa) ja maksaako siitä että heinät tuodaan kotiin.

Kuiva heinä pikku paaleissa 3 e. (tosi hyvää heinää, noin 12kg/paali) hevonen syö keskimäärin paalin päivässä

Esikuivattu kanttipaalissa n. 350 kg itsehaettuna 40 e

Meillä on alusina purua hinta on 4-10 e kuutiolta.

Kaurat ei maksa montaa senttiä kilolta, mutta on usein edullisempaa hakea itse. Lisärehuihin voi kuluttaa melkein miten paljon vaan, mutta yleensä selviää muutamalla kympillä kuussa.

Sit pitää ottaa huomioon sähkö, jätemaksut, mahdolliset tiemaksut (jos asuu yksityistien varrella hevoset usein nostaa hintaa), vesi (jos ei kunnallistekniikkaa jätekaivon tyhjennys) jne.

Aina on myös jotain korjattavaa tallissa tai tarhojen aitoja.... lista on loputon.

Tässä nyt jotain... paljon jäi varmaan uupumaankin, mut tosiaan heinä on se joka eniten maksaa... toivottavasti tästä sekavasta sepustuksesta oli edes jotaain apua :)

Mut meillä menee ehkä 200-250 hevosta kophti kuussa
 
Itsellä tallissa hevonen+varsa ja poni, asumme E-P;llä. Käytämme kuivikkeena turvetta, koska mielestäni on riittoisampaa kuin puru, imee itseensä paremmin hajut yms. toki on pimeämpää ja hieman sottaisempaa kuin puru, täällä maksaa noin 8-10e kuutio, itse siinä mielessä onnellisessa asemassa että turveneva löytyy läheltä eli itse haetaan traktorilla. Heinänä meillä on pyöröpaali, koska hepat elävät ns. pihatossa eli heinäpaali on tarhassa, omasta pellosta nostettuna maksoi n. 20e paali eli vieraalla hieman kalliimpaa, kestää meillä tarhassa noin 2 vkoa talvella. Täysrehu säkki maksaa noin 20-40e säkki, riippuu mitä merkkiä ostaa, kivennäiset noin 20-35e säkki. Suolakivi n.5e, kauran kilohintaa en tiedä, kun saan isältäni. Päälle tietenkin kaikki sähköt, vedet, kengitykset (n.40e ylöspäin kerta), madotukset 4 kertaa vuodessa, raspaukset yms. Kannattaa käydä Hevostalli.netin keskustelupalstalla, jos et siellä vielä käy, niin siellä voi kysellä ja taatusti tulee vastauksia pitkin suomea :)
 
Savossa suurin piirtein näin:

Kuivaheinä (pyöröpaali) 20e/kpl. Kestää n.3vk.
Kutterinpuru n.5e/säkki. Riippuu paljonko käyttää mutta noin 5paalia/kk.
Kengitys talvella n.60e. Kengitysvälihän on tuo 4-8 viikkoa riippuen hevosesta.
Tuohon päälle vielä muut pöperöt mitä syötät. Esim kaura, kivennäinen yms.
 

Yhteistyössä