Alkuperäinen kirjoittaja suunapäänäpersienä:Ja mä suosittelen teille vaan akvaariokaloja.
niin minäkin, eivät allergisoi ja nätti on kun sen hoitaa.
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja suunapäänäpersienä:Ja mä suosittelen teille vaan akvaariokaloja.
Alkuperäinen kirjoittaja Viblsp:Eli saa olla vaivaa ja tekemistä, minä vaan tykkäisin.Muttei liikaa.
![]()
Alkuperäinen kirjoittaja letkukinttu:Alkuperäinen kirjoittaja suunapäänäpersienä:Ja mä suosittelen teille vaan akvaariokaloja.
niin minäkin, eivät allergisoi ja nätti on kun sen hoitaa.
Alkuperäinen kirjoittaja ei mitään:Olen samaa mieltä tuon edellä kirjoittaneen kanssa. Onko järkeä hankkia eläintä käsrimään kun teidän elämänne on nyt niin hekstistä muutenkin ihan ilman yhtään lisä suuta tai siivottavaa. KAIKISTA eläimistä on vaivaa!
Mitäs kun miehesi seuraavan kerran pilleripöllyssä katkaisee lemmikkikanilta kaulan tai vetää käärmeen alas vessanpytystä. Lapsille on hirmu vaikea selittää tapausta.
Nauttikaa muiden eläimistä. Käykää vaikka eläinkaupassa lasten kanssa, paijatkaa naapurin koiraa tai ottakaa se teille hetkeksi hoitoon, mutta pliis, älkää hankkiko omaa.
Alkuperäinen kirjoittaja eläimet on kivoja mutta työläitä:Alkuperäinen kirjoittaja ei mitään:Olen samaa mieltä tuon edellä kirjoittaneen kanssa. Onko järkeä hankkia eläintä käsrimään kun teidän elämänne on nyt niin hekstistä muutenkin ihan ilman yhtään lisä suuta tai siivottavaa. KAIKISTA eläimistä on vaivaa!
Mitäs kun miehesi seuraavan kerran pilleripöllyssä katkaisee lemmikkikanilta kaulan tai vetää käärmeen alas vessanpytystä. Lapsille on hirmu vaikea selittää tapausta.
Nauttikaa muiden eläimistä. Käykää vaikka eläinkaupassa lasten kanssa, paijatkaa naapurin koiraa tai ottakaa se teille hetkeksi hoitoon, mutta pliis, älkää hankkiko omaa.
Elämäntilannettanne sen paremmin tuntematta yhdyn joiltain osin tähän kirjoitukseen. Eläintä ei voi valita sillä perusteella, mistä on vähiten vaivaa. Ja jos lapset ovat noinkin pieniä, eikä mies ole (ilmeisesti) kovinkaan innokas eläimen hankintaan, siirtäisin lemmikin hankintaa parilla vuodella.
Alkuperäinen kirjoittaja Soraya:Kissaa suosittelen minäkin.
Täytyisi vaan löytää sellainen lällykkä luonne, niin olisi parempi lasten kanssa. Itselläni on tällä hetkellä sellainen pippurinen valtiatar, joka pitää lapset kaukana itsestään näyttämällä kyntensä. On vaan sen luontoinen, koskaan ei ole kukaan riepottanut, eikä kiusannut. Tässä talossa on lapset opetettu kunnioittamaan eläimiä, silitetään nätisti, ei jahdata juosten ja kiljuen. Silti kisu ei oikein lämpene lapsille, pikkuista tottumista on näkyvissä, mutta ei kuitenkaan mitään himorakkautta. Kisu tuli meille vuoden vanhana, taustoista tiedän vain, että ulkokisu oli ja itse oli pärjättävä, on nyt 9-vuotias.
Alkuperäinen kirjoittaja viarailija vaan..:Kani ei sitten ole mikään häkissä kököttäjä, sen pitää saada myös liikuntaa! Ja vapaana ollessaan se puree sähköjohtoja, listoja yms. Ikävä kyllä näitä häkissä kököttäjiä on aivan liikaa.
Meillä kani on aina vapaana, häkki sillä on vaan turvapaikkanaan. Tarpeilla se käy vessassa omalla pyyhkellä.
Hamsterit ei oikein ole pienten lasten lemmikkejä, ovat vikkeliä ja äkkiä putoovat sylistä.