Mitä ihmettä, täysimetyksellä olevalla 2,5kk vauvallani on jo toinen flunssa :(

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja uitttu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
U

uitttu

Vieras
N. kuukausi sitten oli nuha, joka kesti noin neljä päivää. Nyt on mennyt jo samat neljä päivää ja vauva aivastelee, yskii (tuntuisi tulevan kurkusta se yskä) ja nuha on :( . Kuumetta ei ollut ainakaan eilen. Miten ihmeessä näitä tulee, vaikka täysimetän? Tarvitseeko lääkäriin mennä, jos kuumetta ei ole? Limaa kyllä valuu vauvaparan kurkkuun :(
 
ei se täysimettäminen ehkäise kaikilla lapsilla KAIKILTA taudeilta, ikävä kyllä.

soita neuvolaan tai terveyskeskukseen ja kysäise että käyttekö näytillä kun on kuitenkin noin pieni kyseessä. pikaista paranemista!
 
Ei se täysimetys mitään ihmeitä tee, meidän korvikevauva on nyt reilu 2v ja tasan 1 ripuli ollut koko elämänsä aikana.

Toinen 6kk täysimetyksellä ja sairastanut sitä sun tätä.
 
Mun kuopuksella oli 1v asti 10 korvatulehdusta (korvakierre) ja jokakerta myös aina flunssa. Täys imetyksestä huolimatta. Sairasti myös vesirokon vaikka neuvolan täti oli varma, ettei vauva sitä saa kun kerta imetän. Toisin kävi.
 
N. kuukausi sitten oli nuha, joka kesti noin neljä päivää. Nyt on mennyt jo samat neljä päivää ja vauva aivastelee, yskii (tuntuisi tulevan kurkusta se yskä) ja nuha on :( . Kuumetta ei ollut ainakaan eilen. Miten ihmeessä näitä tulee, vaikka täysimetän? Tarvitseeko lääkäriin mennä, jos kuumetta ei ole? Limaa kyllä valuu vauvaparan kurkkuun :(

Kun ei se imetys oo tae. Mun imetetty poti eka tautinsa 3kk iässä. Se räkis ei onneksi vauvaan tarttunu jota podin synnärillä.
 
Mut jotain sairauksia täysimetys tutkimusten ehkäisee tai ainakin lievittää. Mun molemmat lapset on täysimetettyjä n. 6 kk ja kummallakin infektioastma. Kerran tästä lastenlääkärin kanssa juttelin ja sanoin, että näköjään ihan turhaan valvoin yötä päivää ja imetin lapsia parin tunnin välein ja lopputulos on kaksi sairasta lasta. Lääkäri oli sitä mieltä, että lasten oireet olisivat paljon pahempia ilman imetystä. Nyt molemmilla on lievät oireet.
 
Meillä on myös kuukauden ikäinen vauva joka on ollut nuhassa jo pari viikkoa. Ei ainakaan neuvolasta ottaneet kantaa, et pitäis lääkärissä käydä. Välillä helpottaa, ja välillä rohisee pahemmin. Suolatippoja ja nenäfriidaa oon käyttänyt. Mä jo mietin tuota allergiaakin, kun ruoka-aineille tuntuis olevan jo äidinmaidon kauttakin...
 
Kaikkihan tietää että vastasyntyneellä on pari muutaman n. 2 kk erittäin alhainen vastustuskyky ja siksi häntä tulisi suojella tarpeettomilta ihmisjoukoilta (virukset leviävät kaupoissa, busseissa yms.). Vai miksi ihmiset luulee että tuttipullot pitää keittää (siis jos niitä käyttää), kädet pestä aina ennen vauvaan koskemista ym.?
Ei se ole hysteriaa vaan vauvan varjelua, kyllä ne ihmiset ehtii sitä 4kk ikäistäkin päiväkotien kevätjuhlissa vaihtaa sylistä syliin.
 
Taas yksi äiti, jolle täysimetyksen kaikkivoipaisuuden propaganda on ilmeisesti mennyt ihan täysillä läpi. Käyttäkää hyvät ihmiset sitä omaa tervettä järkeä myös.
 
Tässä lainausta eräästä koulutyöstäni:

Immunologiset tekijät
Rintamaidossa on runsaasti immunologisia, infektioilta suojaavia tekijöitä. Enimmät näistä vaikuttavat paikallisesti nenänielussa, suussa ja suolistossa, estäen taudinaiheuttaen kiinnittymisen limakalvoille tai estäen niiden lisääntymisen limakalvoilla.
Suojamekanismi toimii seuraavasti:
Rintarauhanen on osa elimistön limakalvojen immuunipuolustusjärjestelmää. Samaan järjestelmään kuuluvat myös hengityselinten, suoliston ja kohdun limakalvot.
Kun virus tai bakteeri aiheuttaa reaktion jollain näistä limakalvoista, kehossa käynnistyy puolustusreaktio; syntyy muistisoluja (leukosyyttejä), jotka saavat aikaan vasta-ainemuodostuksen.
Osa näistä valkosoluista hakeutuu rintarauhaseen ja näin ollen rintarauhasella on valkosoluja, jotka tuottavat vasta-aineita sellaisille taudinaiheuttajille, joita äiti on itse kokenut limakalvopinnoillaan. Tämä mekanismi voi suojata lasta joiltakin taudeilta (esim. ripuli) ja auttaa toipumaan niistä.

Allergiat
On tehty tuhansia tutkimuksia ja siltikin tulokset ovat ristiriitaisia. Vähentääkö pitkä imetys allergiariskiä? On voitu päätellä, että mahdollinen suojaava vaikutus on riippuvainen lapsen omasta perinnöllisestä taipumuksesta allergisoitua jollekin.
Uusimman mahdollisuuden mukaan pitkä imetys jopa lisää allergiariskiä niillä, joilla on perinnöllisesti riski sairastua on matala.
Vastaavasti lapset joilla on suuret riskit sairastua johonkin allergiaa, pitkän imetyksen uskotaan pienentävän tätä riskiä.
Nykyisin ei suositella välttämään varsinaisesti mitään ruoka-aineita, ellei lapsen ole jo todettu olevan niille allerginen. Muutoin lapsi pääsee tutustumaan uusiin ruokiin äidinmaidon kautta ja kehittämään rauhassa toleranssin näille aineille.
 
Alkuperäinen kirjoittaja tavallinen äiti;23735716:
Ihan sama tuli mieleen. Ymmärtäkää nyt ettei se täysimetys todellakaan ole mikään tae lapsen terveenä pysymiselle!!!

Mun kaksi täysimetettyä on olleet paljon sairaampia kuin lähipiirin lapset,jotka saaneet alusta asti korviketta.
 
Mullekkin neuvolan emäntä jankutti et joo ei lapsi sairastu kuule varmasti kun imetät...Ja kaksviikkoisena jouvuttiin silti sairaalaan räkiksen takia. Kun lopetin imetyksen on poika ollu terve. Ei mitään tautia vaikka meissä muissa on ollut. Ei se äidinmaito mitään ihmeainetta ole vaikka neuvoloista hienosti aivopestäänkin äitejä. Minuun ei aivopesu tehonnut... hirveet vittuilut kyllä sain kun ilmoitin et poika ei vaan enään tahdo. piste.
 
[QUOTE="vierailee";23735798]Mun kaksi täysimetettyä on olleet paljon sairaampia kuin lähipiirin lapset,jotka saaneet alusta asti korviketta.[/QUOTE]

Ja kukaan ei voi tietää, olisivatko he olleet vielä sairaampia jos olisivat olleet korvikkeella.

----------

Mutta omasta kokemuksesta, tyttö oli pari vuotta imetyksellä, sinä aikana sai muutaman flunssan joista pääsi niin paljon helpommalla kuin muu perhe. Säästyi myös yli viikon vatsataudilta joka piti minut visusti vain vuoteessa taikka vessassa, tuona aikana siis myös imetin. Ei ole toistaiseksi osoittanut merkkejä, että olisi minulta perinyt atooppista ihoa, lukuisia allergioita tai astmaa.
 
on 9kk vauvalla(6kk täysimetyksellä)ollut vesirokko,4lääkekuuria korvaan,10nuhaa+yskää,silmätulehdus ja pari kurkunpääntulehdusta ja 2 vatsatautia=)Esikko täysin korvikkeella ei sairasta juuri ikinä n.kerran vuodessa saa jonkun pöpön=)eli ei se imetys mitään takaa.
 
[QUOTE="Piparnakkeli";23735823]Ja kukaan ei voi tietää, olisivatko he olleet vielä sairaampia jos olisivat olleet korvikkeella.

----------

Mutta omasta kokemuksesta, tyttö oli pari vuotta imetyksellä, sinä aikana sai muutaman flunssan joista pääsi niin paljon helpommalla kuin muu perhe. Säästyi myös yli viikon vatsataudilta joka piti minut visusti vain vuoteessa taikka vessassa, tuona aikana siis myös imetin. Ei ole toistaiseksi osoittanut merkkejä, että olisi minulta perinyt atooppista ihoa, lukuisia allergioita tai astmaa.[/QUOTE]

Nimeonomaan KUKAAN EI VOI TIETÄÄ.. ei se imetys mikään varma keino ole suojata sairauksilta.
 
yliarvostettua siis täysimetys. Itselläni kolme lasta joista yksi täysimetyksessä 6 kk asti ja oli eniten kipeänä kuin korvikemaitolapset.

Tutkimustulokset puhuvat täysimetyksen puolesta,mutta kyllä se minunkin mielestäni on hiukan yliarvostettua. Kuten jo aiemmin sanoin niin ainakin minun lähipiiriäni seuraamalla on voinut tehdä päätelmän,että korvikketta saaneet vauvat ovat olleet terveempiä. Sattumaa tai ei,mutta näin on ollut.
 
[QUOTE="Piparnakkeli";23735823]Ja kukaan ei voi tietää, olisivatko he olleet vielä sairaampia jos olisivat olleet korvikkeella.

----------

Mutta omasta kokemuksesta, tyttö oli pari vuotta imetyksellä, sinä aikana sai muutaman flunssan joista pääsi niin paljon helpommalla kuin muu perhe. Säästyi myös yli viikon vatsataudilta joka piti minut visusti vain vuoteessa taikka vessassa, tuona aikana siis myös imetin. Ei ole toistaiseksi osoittanut merkkejä, että olisi minulta perinyt atooppista ihoa, lukuisia allergioita tai astmaa.[/QUOTE]

Mutta juuri siksi kun kukaan ei asiaa varmasti tiedä, on asiatonta aivopesua puhua täysimetyksen kaikkivoipaisuudesta ja aiheuttaa sillä äideille syyllisyyttä (kuten nykyään valitettavasti paljon tapahtuu).
 
Kokeileppa alkaa pesemään omia sekä vauvan käsiä ahkerammin ja huolehdi, ettei vieraatkaan koske vauvan käsiin.
Minusta on surku, kun vieraat on aina ensimmäisenä kiinni vauvan käsissä ja suuhunhan ne kädet sitten vauvalla menee ja samoin kaikki pöpöt mukana...

Ja samoin tuo omaa käsihygieniaa kannattaa tehostaa, vaikka ei ite kaikkia pöpöjä imiskään, niin vauvaan ne voivat silti tarttua. Vaikkapa kauppareissut on semmoisia, missä saa helposti kaiken maailman pöpöt omiin käsiin ja jos syötät vauvan heti siihen päälle, niin ne pöpöthän on siellä vauvan suussa, jos et pese käsiäsi ensin.
 
Mutta juuri siksi kun kukaan ei asiaa varmasti tiedä, on asiatonta aivopesua puhua täysimetyksen kaikkivoipaisuudesta ja aiheuttaa sillä äideille syyllisyyttä (kuten nykyään valitettavasti paljon tapahtuu).

Niin, sanoin itsekin tuolla ettei se ole tae että lapsi pysyy terveenä. Se on niin monen tekijän summa (lapsen geneettinen perimä, millaisessa ympäristössä asuu, onko äidillä edes niitä vasta-aineita tarpeeksi tai juuri sitä flunssaa vastaan johon lapsi sairastuu jne.)

Toivottavasti et tarkoittanut, että koska juuri minun lapseni on pysynyt terveenä, yritän tässä aivopestä muita kokemaan syyllisyyttä..? (anteeksi tämä asian vääntely ja kääntely, mutta tällä palstalla ei mistään voi olla varma) :)

Mutta tuo aiempi lainaus minkä laitoin tekeleestäni, on ihan tutkimustuloksiin perustuva; lähteinä mm. Duodecimin julkaisema Onnistunut imetys, Terveyskirjasto, Imetystukilista, koulun järjestämät luennot ja kurssit joilla on sivuttu mitenkään esim. anatomiaa, fysiologiaa, farmakologiaa jne.
 
[QUOTE="Piparnakkeli";23735920]Toivottavasti et tarkoittanut, että koska juuri minun lapseni on pysynyt terveenä, yritän tässä aivopestä muita kokemaan syyllisyyttä..? (anteeksi tämä asian vääntely ja kääntely, mutta tällä palstalla ei mistään voi olla varma) :)

.[/QUOTE]

En puhunut sinusta, vaan yleisestä asenneilmastosta: neuvolat, muut äidit, imetystukiryhmät jnejne. Tuo on se lyömäase, jolla uusia imetykseen kykenemättömiä äitejä usein lyödään, siis täysimetyksen olennainen merkitys lapsen terveyden kannalta. ja se on vastuutonta puuhaa se. Ja surullista.
 
En puhunut sinusta, vaan yleisestä asenneilmastosta: neuvolat, muut äidit, imetystukiryhmät jnejne. Tuo on se lyömäase, jolla uusia imetykseen kykenemättömiä äitejä usein lyödään, siis täysimetyksen olennainen merkitys lapsen terveyden kannalta. ja se on vastuutonta puuhaa se. Ja surullista.

Niin, minäkin luulin että vauvani saa kaikki pöpöt ja suunnilleen kuolee kun en voinut imettää. Vauva syntyi keskosena ja sai noin kuukauden sairaalassa luovutettua maitoa, kotona pelkkää korviketta kun en saanut maitoa tulemaan pumppaamalla. Nyt vauva melkein 7kk eikä ole mitään sairastellut vaikka normaalisti liikutaan ihmisten ilmoilla ja ollaan ite oltu kipeenä mm just oltiin vatsataudissa.

Minä pidän pientä käsidesipulloa hoitolaukussa, et jos tarvii vaikka kaupassa syöttää ni sillä on hyvä huuhtasta kädet, ja muutenkin hyvää käsihygieniaa. Ehkäpä sillä on sitten isompi merkitys kuin imettämisellä.
 

Similar threads

Yhteistyössä