Mitä ihmettä?Kaikki oli vauvalla tosi hyvin, nyt ei enää yhtään mikään!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja yolanda
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

yolanda

Uusi jäsen
04.01.2009
4
0
1
Onko kohtalotovereita?..minkälaisia ratkasuja löytyny vai onko se taas vaan aika mikä auttaa..ja jos, niin koskakohan, tässä tapauksessa aika vienyt koko ajan asioita vain huonompaan ja huonompaan suuntaan..
Eli mulla lapsi nyt 5kk..ollut alusta asti hyvä nukkumaan ja syömään. Meillä myös tuli aika hyvä ja selkeä rytmi aika pian.Yöllä herättiin pari kertaa syömään ja jatkettiin unia.
Nukkumaan meno ei koskaan ollut ongelma. Yöt nukkui pääasiassa vieressä, sitten kun parin kk iässä aloin laittamaan välillä omaan sänkyyn, nukahti sinne itsekseen ilman itkuja. Päiväunet meni tasasesti samoihin aikoihin, parit lyhyet unet sisällä ja yhdet pitkät ulkona.
Kolmen kuukauden jälkeen vauveli alkoi heräileen pitkillä päiväunillaan. Jos otin pois nukkumasta, oli todella kiukkuinen ja itkuinen ja itkeskely vaunuissakin tapahtu silmät kiinni. Eli piti vaan käydä heiluttamassa vaunuja välillä 3 minuutin välein ja unet jatku.
Sitten meni yöunet, alettiin heräilemään kahden tunnin välein ja nukkumaan menosta tuli mahdoton ruljanssi. Sekä päiväunille että yöunille. Ainoa mihin nukahtaa on hyssyttäminen ja heilutttaminen sylissä. Tämä pätee edelleen.

Olen aika neuvoton, tiedän että tämä on yleistä pienillä vauvoilla, mutta miksi nyt? Mitä tein väärin niin että kaikki on mennyt täysin ylösalaisin??
Tyttöni alkoi heräilemään jo 15 minuutin välein ja aloitin kiinteitä pari viikkoa sitten. Se tuntuu ainakin vähän auttaneen. Ainakin siihen että ei tissiä syö öisin niinkään. Annan kolme krt päivässä kiinteitä sekä illalla vellin pullosta. Mutta nukkumaan menossa kestää noin tunti-puoltoista. Rutiinit illalla on samat, kaikki ok, hyvillä ja rauhallisilla mielin mutta EI, uni ei vaan tule. Ja tuntuukin että lopulta nukahtaa vaan sen takia kun on niin väsyny huutamiseen. Oon yrittäny vaihdella että mennään sänkyyn pirteämpänä, väsyneempänä..miten vaan mutta ei mikään oo hyvä. Päiväunille meno vaihtelee, yleensä pakko laittaa ulos ja vaunuihin ja heilutella n vartti jos haluaa säilyttää hermonsa edes joten kuten.

Päiväunia nukutaan enää vain puolen tunnin pätkissä. Puoli tuntia kerrallaan aina ja poikkeuksetta. Vaikka ollaan lenkillä niin kuin yleensä vähintään kerran päivässä tai heilutan kuinka vaunuja niin ei auta. Sekunnilleen puolen tunnin päästä silmät auki ja sit ei enää nukuta.Eli sit taas ei jaksa kauaa olla hereillä kun taas pitäs päästä nukkuun.

Eli tuntuu että kaikki on mennyt ylösalaisin! Mitä tämä on? Kestänyt nyt siis 2kk ja sinä aikana vaan enemmän ja enemmän asioita alkanu meneen alamäkeen.
Aina uudestaan ja uudestaan päätän että kyllä tämä tästä ja nyt me selvitään kyllä mutta alkaa masentaan kun aina tökkää heti samana päivänä ja kaikkeen.
Kohtalotovereita??Mitä voin tehdä???

-Neuvoton ja väsynyt äiti
 
En ole kohtalotoveri mutta äkkiseltään tuli pari asiaa mieleen..

- jos vain uni huonontunut, onko korvatulehdus poissuljettu koska sehän vaivaa pääasiassa makuuasennossa?
- jos aiemmin huusi nälkäänsä eikä osannut nukkua nälässä ja kun aloitit kiinteät (joka helpotti eli kertoisi että nälkäkin ollut) mutta joukkoon tuli jotain allergisoivaa joka taas pahensi tilannetta?
 
meillä on tuo nukkumaanmeno kans aika samanlaista rulianssia. Tyttö on nyt 9kk ja tuota on jatkunut nyt ainakin 2-3kk. Illalla varsinkin kun pitäisi mennä nukkumaan niin ei sitten millään... välillä saattaa mennä klo 1-3 yöllä että saa unta. Tytöstä kyllä huomaa että on väsynyt.
En ole keksinyt muuta selitystä tälle kun että tulevat hampaat. Niitä on jo 3 ja ainakin samanverran on tuloillaan.
 
Mullakin poika jo 9 kk, mutta tuossa 7kk kieppeillä alkoi tuntua, että kaikki mitä "opittiin" oli huonompaan suuntaan. Nyt taas helpottaa. Nukkuminen (nukahtaminen ja unessa pysyminen), syöminen, itsekseen viihtyminen, kaikki mahdollinen. Oli kai eniten syytä hampaissa ja kaipa jossain eroahdistuksessakin. En voi lohduttaa kuin sen, että uskoisin kyseessä olevan jokin vaihe, joka menee ohi kun on mennäkseen... Sitten taas se murunenkin tulee takaisin :heart:
 
yolanda, kohtalotoveri ilmoittautuu!!
Tyttö on viikkoa vajaa 5kk:tta ja AIVAN samanlainen kuin omasikin.

Me ollaan miehen kanssa mietitty että miten pikkunen voi herätä tasan tarkkaan puolen tunnin päästä aina. Muutenkin kuulosti kyllä niin samalta.. kovasti toivotaan että tää olis vaan joku ohi menevä vaihe, alkaa jo väsyttämään aika lailla kun aiemmin hyvin nukutut yötkin on menneet niin katkonaisiksi ja itkuisiksi :headwall:

Nukahtaminen on meillä aina ollut mahotonta tappelua ja itkua mutta tää on nyt jo jotain ihan muuta...
 
Meillä oli kanssa sama ongelma...nukahdettiin ja herättiin puolen tunnin kuluttua...yöt tosi rikkonaisia ja paljon itkua pää punaisena. Vaiva helpottui ja poistui kokonaan, kun pojalta diagnosoitiin maitoallergia...

että näin meillä...
 
Koskaan ei kai sais olla onnellinen muiden kurjasta tilanteesta mutta tässä tilanteessa se kyllä tuntuu vaan hyvältä :)
Taas heräilty 11 kertaa viime yönä, tuskastuttavaa. Sillä ei oo mitään merkitystä nukkuuko vieressä vai omassa sängyssä tai miten nukahtaa. Tosin kiinteitten alottamisesta on ollu se hyvä puoli että saattaa tulla yksi pitkä unipätkä, mitä pidän tärkeenä lapsen kannalta että saa välillä kunnon unesta kiinni. Mutta muuten puolen tunnin välein.
Sanoin neuvolassa jo viimeks tästä, "normaalia" sanoivat...
Että kuulemma suurin osa vauvoista alkaa nukkua huonosti n.4 kk iässä.
 
Pienen ihmisen täytyy kaikki oppia, nukkuminenkin. Eli ei osaa siirtyä kevyemmästä unesta syvempään. Ootko kapaloa kokeillu? Sillai et kädet on vapaana? Ja välttää pikkutorkkuja?
Yöunet ja selvästi kolmet päikkärit? Onko alkanut liikkua? Liikkellelähtö tai ajatus siitä (tahtoisi jo tutkimaan ympäristöä) voi tehdä myös levottomuutta.

Mutta ohi menee, veikkaisin.
 
Luultavasti et tehnyt mitään väärin.

Vauvat vaan on sellasia... Jos allergiat, korvatulehdukset ym. on suljettu pois niin sitten kyseessä lienee ihan normaaliin kehitykseen kuuluva vaihe. Meilläkin yhdessä välissä (taisi olla juuri tuo 5kk eteenpäin) nukuttiin vain puolen tunnin pätkissä. Nyt menee kahta, jopa kolmea tuntia kerrallaan.

 

Yhteistyössä