Mitä hyvää leipoisin?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja sokeripulla
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

sokeripulla

Vieras
Tekee kovasti mieli leipoa jotain namia.. ehkä jotain suklaista? Lähden kohta kauppaan, kunhan vauva herää. Pitäs vaan keksiä nyt äkkiä, et mitä leipos niin sais ostaa ainekset. Antakaa vinkkejä! :)
 
No mokkapaloja tietenkin! ;) :p
Täältä palstalta sain hyvän mokkapalojen ohjeen, nmerkkasin sen, mutta uudistuksen myötä en sitä varmaankaan löydä enää.... :headwall:
Jos haluat voin koittaa etsiä sen? :)
 
LIME-SUKLAAMOUSSETORTTU

(12 annosta, à 70 g)
Ainekset:
LIME-SUKLAAMOUSSETORTTU

Pohja
150 g (n. 2 dl) kuorittuja manteleita
1 muna
2 valkuaista
2 dl sokeria
Täyte
200 g tummaa suklaata
3 dl vispikermaa
2 keltuaista
1 limetti
Koristeeksi
1 dl suklaarusinoita

Hienonna mantelit tehosekoittimessa tai monitoimikoneessa. Lisää joukkoon sokeri. Vatkaa muna ja valkuaiset kevyeksi vaahdoksi. Sekoita manteli-sokeriseos munavaahdon joukkoon. Levitä taikina öljytyllä leivinpaperilla vuorattuun irtopohjavuokaan (halk. 24 cm). Paista pohjaa 175-asteisen uunin alatasolla noin 20 minuuttia. Anna pohjan jäähtyä.Raasta pestystä limetistä kuori ja purista mehu (2 rkl). Sulata suklaa ja anna sen jäähtyä noin 30-asteiseksi. Sekoita suklaan joukkoon limetin raastettu kuori ja mehu sekä huoneenlämpöiset keltuaiset. Vatkaa kerma vaahdoksi ja yhdistä vaahto suklaaseokseen. Levitä täyte jäähtyneen pohjan päälle ja anna jähmettyä jääkaapissa vähintään neljä tuntia, mielellään yön yli. Koristele torttu suklaarusinoilla.


gm
 

Yhteistyössä