Mistä matto ja mikä matto terassille?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Bouli
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Bouli

Aktiivinen jäsen
18.05.2007
4 072
0
36
Mulla menee järki kun mikään matto ei olekkaan hyvä meidän taka terassille.Joko ne homehtuu kun kastuu,vaikka muka pitänyt kestää vettä,tai sitten ne vain ei ole siihen tarkoitukseen sopivia.Kysynkin että mitä teillä on parvekkeella tai ihan terassilla.Meillä on taka terassilla sellaiset kivetykset ja siihen on pakko minusta olla joku matto..juuri eilen heitettiin meidän vara kaislamatot pois sieltä kun olivat pilalla.Terassi on katettu mutta silti siihen pääsee aina vettä kun sataa ties mistä suunnasta.
 
Et kai tarkoita sitä sellaista muovista kuramattoa vai mikä lie nimi on..niitä on vihreitä mustaa ja harmaata sekä ruskeaa.Jos niin sitä mä en sinne halua siksi meillä ollutkin aina kaikkea muuta kun inhoan noita.Niitä saa siellä leikata saksilla sellaisen palan mitä tarttee.Mut me ollaan ostettu ties mistä mattoja jotka terassi käyttöön mut ei ne vaan ole sopineet kun kastuu.
 
Hyvin harva matto kestää homehtumatta kosteassa, kaislamattoa en olisi edes yrittänyt, ne imee kaiken kosteuden.
Toi terassimatto ei kyllä ole muovista, jalan alla se tuntuu pehmeän huopamaiselta. On aika ohutta, mutta kestävää.
Toinen vaihtoehto on puu. Ritilöitä löytyy jos minkälaista laattaa ja mattoa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja mm:
Hyvin harva matto kestää homehtumatta kosteassa, kaislamattoa en olisi edes yrittänyt, ne imee kaiken kosteuden.
Toi terassimatto ei kyllä ole muovista, jalan alla se tuntuu pehmeän huopamaiselta. On aika ohutta, mutta kestävää.
Toinen vaihtoehto on puu. Ritilöitä löytyy jos minkälaista laattaa ja mattoa.

Juu ja ei ollut tarkoitus olla noi kaislamatot siellä mut ne laitettiin väliaikaisesti kun siellä oli pakko olla jotain.Mut nyt nekin meni jo..
 
Jos laitat nätit puuritilät päälle kokonaan, ei se laatta sieltä alta näy. Puu on lämmin ja mukava jalan alla, eikä ne mene huonoksi, värivaihtoehtojakin löytyy nykyään. Rautakaupat ja kesäkalustemyymälät myyvät erilaisia, käy katsomassa.
 
Kiitos..löysin hobbarista myös In and Out maton missä taas sanotaan että on maailman helppohoitoisin matto sopii yhtä hyvin sisätiloihin - keittiöön, ruokailutilaan, olohuoneeseen tai eteiseen - kuin parvekkeelle tai terassillekin. Täysin synteettinen matto kestää hyvin vettä ja auringonvaloa. Tahrat on helppo pyyhkäistä puhtaaksi. Matto muistuttaa ilmeeltään luonnonmateriaaleja ja antaa kauniilla kudoksellaan tyylikkään ilmeen kaikkiin tiloihin. Pohja polypropyleenia. Valitse mustan ja ruskean tai hiekanruskean ja luonnonvaalean yhdistelmänä.
 
Kyllä tuo otsikoitu matto on parsta laatua mitä löytyy. Lämpöä eristävä pinta alla ja sitten kunnon neulehuopa pinnassa. Siinä on tuo hengittävä reikäkuviointi valmiina ja näyttää kestävän pesut ja auringot. Sitä kutsutaan myös lämpömatto nimellä matkailuvaunuissa, mutta ei siinä mitään sähköjä ole.
 
Tuossa katselin yhdellä tuota Dry Step Termomattoa ja oli käyttänyt sitä jo reilun 5 vuotta ja oli vielä hyvän näköistä Oli todella lämmin matto terassilla ja voi käyttää kylmäänkin aikaan. Kannattaa ottaa selvää jos hyvää mattoa hakee.
 

Kuumimmat

Yhteistyössä