Mistä aloittaisit jos haluat vaihtaa alaa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Kohtalotovereita?
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

Kohtalotovereita?

Vieras
Haluaisin vaihtaa alaa syystä että paikkakunnallamme ja 50km säteellä ei ole töitä toimistoalalta, tai ainakaan mä en niitä saa ;)
Koulutusta on alalta ja 10v. työkokemus. Nykyään osa-aikatöissä joista en olisi valmis luopumaan koulutuksen edessäkään, kaikki koulutus vaan tuntuu olevan päiväkoulutusta ja vaatisi irtisanoutumisen mikä taas on ihan tyhmää. (Ja kalliiksi tulisi kun lapset pitäisi olla joka päivä tarhassa).
Aikuiskoulutusta ei oikein myöskään alueella ole, tai ei sellaista mikä hyödyntäisi minua. Mitä ihmettä tässä tekisi?? Työkkärin kurssitkin on päiväkoulutusta :(
Onko jollain onnistunut alan vaihto tai täydennyskoulutus lasten ja osa-aikatyön ohella? Oliko rankkaa ja maksoiko vaivan?
 
Niimpä. Alan vaihto ja opiskelu yleensä vaatii aika isoa panostusta, myös rahallista sellaista... Mutta vaikka vähän aikaa oliskin hieman pienemmällä budjetilla, niin oikein valitulla alalla pääsee kyllä varmasti tienaamaan hyvin sitten jatkossa :)
 
Mies alottaa ens viikolla lähihoitajan opinnot aikuiskoulutuksena.. päivät hän on töissä 9-17, koulu on 2 iltaa viikossa 17-20 ja lisäksi ajaa taksia viikonloppuisin.. mies kyllä luultavasti lopettaa tuon päivätyönsä heti kun saa taksihomman toimimaan.. aloittaa taksikuskina huomenna, että sekin on ihan uus juttu vasta..
 

Yhteistyössä