Mistä 500e viikossa??

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja CrystalBlue
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

CrystalBlue

Aktiivinen jäsen
07.03.2007
7 637
0
36
Varsinais-Suomi
Pitäs saada vuokratakuu summa ja viikko aikaa..
kirppikselle vien tavaraa.. sieltä saan ehkä n. 100-150e
lainoja en saa.. vanhemmilla ei ole..
mielellään sellasia ettei tarvii maksaa takas.. eli myydä jotain jne..
ei ole mitään arvokasta mitä vois pantata.. paitsi mieystävä :whistle:
kertokaa kertokaa...
muuten saisin sossusta mutkun ne ei anna rahana ja sinne minne muutan ei ota vastaan maksusitoumuksia :kieh: ( toisen kaupungin )
 
jaa´a...jos ei ole mitään arvokasta myytävää etkä lainaa saa/ota pikavippiä niin ei varmaan oo mitään mahollisuutta saada tollasta summaa :/ kaverit?mutta niille kyllä pitäis maksaa takas... :whistle:
 
vie panttilainaamoon jotain B) muistan kun joskus haettiin kaljarahaa panttaamalla, joutuu vaan aika paljon pantata et sais noi paljon..ellei sit olis jotai arvokkaampaa :D
Mut tosissaan niin en kyllä muuta keksi kun ton kirppiksen...meillä kävi edellisen asunnon omistajalle se että tuli kattoon kämpän kunnon vielä kun asuttiin siinä ja saatiin sitten takuuvuokra siitä jo ennen muuttoa niin saatiin maksettua seuraavaan paikkaan hyvissä ajoin.Olikohan tarpeeks vaikeesti selitetty :)
 
Kurja tilanne. Yksinkö muutat vai miesystävän kanssa. Eikö sillä sit ole rahaa tai tuttuja? Ihmettelen kans miten oot tollasen järjestelyn tehny. Pitäähän se muuttoa suunnitellessa ottaa se takkuu huomioon. Etkä sä tosta nykysestä kämpästä saa takuusummaa takas?
 
Alkuperäinen kirjoittaja bad virgin:
No mitäs sulla olis myytävää? :saint:

No ei mul oo kyl ku lasten vaatteita ( jotka menee kirppikselle )
ja omia jotain.. jotka ei mee kirppikselle ku se on lastenvaatekirppis..
oiskohan mul muuta


a015.gif

 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Kurja tilanne. Yksinkö muutat vai miesystävän kanssa. Eikö sillä sit ole rahaa tai tuttuja? Ihmettelen kans miten oot tollasen järjestelyn tehny. Pitäähän se muuttoa suunnitellessa ottaa se takkuu huomioon. Etkä sä tosta nykysestä kämpästä saa takuusummaa takas?

en saa kun ei täs oo..
miesystävältä voisin kysyä.. mut ei kehtaa oikeen.. tai no viimenen vaihtoehto se olis.. ja maksu takas tietty.. ei muuteta yhteen.. muutan sen paikkakunnalle..
 
Alkuperäinen kirjoittaja CrystalBlue:
Alkuperäinen kirjoittaja Siniliida:
Sun ei auta muutakun hylätä se kämppä ja hakea jotain sellasta, mihin käy soskun maksusitoomus. Jopa yksityiset ottaa sen maksusitoomuksen vastaan..

ei ois kivaa ottaa riskiä jos ei löydy kämppää sit ollenkaan :o
koska tästä loppuu vuokrasopimuskin..

Ootko nyt varmasti kokeillu sitä sossua siihen hommaan. Nekin joustaa joskus. Ja ei pitäis asunnottomaksi joutuu..?
Mulla kesti lähes vuos, et sain säästettyy takuuvuokraan rahat, kun muutin kaupungista toiseen. Piti olla ennen avainten käteensaantia 1600e. Tiesin muuton ajankohdan noin 5kk ennen varsinaista muuttoa, pika muutto ei ois onnistunu millään mullakaan.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Siniliida:
Sun ei auta muutakun hylätä se kämppä ja hakea jotain sellasta, mihin käy soskun maksusitoomus. Jopa yksityiset ottaa sen maksusitoomuksen vastaan..

Siis kyllähän Turun kaupungin vuokra-asuntoihin käy sossun maksusitoumus, kunhan se on Turusta eikä toiselta paikkakunnalta.
 
Turun sossun numero on 02-2626111, ja sosiaalityöntekijöiden soittoaika kello 9-10. Vaihteesta osaavat varmaan neuvoa että kuka on teidän sos. työntekijä (menee kai sukunimen alkukirjaimen mukaan, tai alueittain).
:flower:
 

Yhteistyössä