Minkälaisen käsityksen tuo lapsi saa elämästä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ainainen pihistely
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

ainainen pihistely

Vieras
Siis tulot pienet ja elämä ainaista pihistelyä. Toki lapsi saa monipuolista ruokaa, välillä leluja ja synttäreinä vietetään juhlat ja saa jotain isompaa lahjaksi. Vaatteet hyviä mutta ei mitään erikoista merkkiä. Ei voida käydä ulkomailla kun rahaa ei ole. Kärsiiköhän lapsi tällaisesta elämästä?
 
No voi luoja, ulkomaanmatkoja ja merkkikrääsääkö tän elämän pitäis nykyään olla? :O Musta tuo kuulostaa ihan normaalilta elämältä missä opetetaan toivottavasti myös se rahan arvo lapselle sitten kun aika on..Ulkomaanmatkat yms. on ylimääräistä luksusta, ei mitään mitä pitäisi jokaisen perheen ja lapsen päästä kokemaan kerran vuodessa.
 
Tuli mieleen tästä Keittiksen toteamus yhdessä ketjussa siitä, että ennen (70 ja 80-luvuilla varmaan) ihmiset eivät edes olettaneet, että merkkivaatteita ja ulkomaanmatkoja ja isoja taloja olisi kaikilla. Nykyään on se oletus, että kaikilla pitäisi ola vara em. asioihin ja jos ei ole, niin on köyhä. Vaikka todellisuudessa ei aika isolla osalla ole vara kaikkeen tuohon.
 
Normaalin käsityksen. Meillä kanssa on aina jouduttu elämään säästeliäästi, ja nyt kun olin 12.v. tytön kanssa ostamassa farkkuja, niin sanoi aika monien farkkujen kohdalla et en mä näin kalliita farkkuja ota.
 
Ihan hyvän ja realistisen käsityksen. =) Näin olettaen että tilanne on vanhemmille ok eivätkä nämä ole kokoaikaa valittamassa "köyhyyttä" ja katkeroidu parempituloisille jne.

Totta, asian voi hoitaa kahdella tavalla. Jos vanhemmat valittaa ja tuntee alemmuutta rahatilanteensa takia, niin silloin ne saattaa antaa lapselle sen saman valitus-asenteen.
 
  • Tykkää
Reactions: Madicken04
Alkuperäinen kirjoittaja PölyEsteri;24474359:
Totta, asian voi hoitaa kahdella tavalla. Jos vanhemmat valittaa ja tuntee alemmuutta rahatilanteensa takia, niin silloin ne saattaa antaa lapselle sen saman valitus-asenteen.

Aivan. Se tyytymätön ja katkera asenne siirtyy helposti lapseen, tai ainakin on omiaan "pilaamaan" lapsen lapsuutta joka muuten tuossa taloudellisessa tilanteessa voisi olla aivan ihana.

Jos taas vanhemmat ovat sinut tilanteensa kanssa, ehkä jopa tietoisesti kiristäneet taloutta saadakseen viettää enemmän aikaa lasten kanssa ja osaavat löytää ympäpriltä kaikkea mukavaa tekemistä ja näkemistä niin se on mitä arvokkain lahja lapselle. Siis oppia huomaamaan että sitä voi olla onnellinen ja elää hyvää elämää vaikkei rahaa olisikaan juuri mihinkään ylimääräiseen.
 
  • Tykkää
Reactions: Hiivatin kenkkua
Parempi noin päin kuin se, että aina saisi kaikkea ja kaiken. Lapsella on paljon helpompaa aikuiseksi kasvettuaan, kun osaa elää niukasti. Monelle on järkytys, kun joutuu huomaamaan, etteivät rahat riitäkään, kun joutuu hankkimaan ja ostamaan asiat omilla rahoillaan. Jokaisen vanhemman pitäisi opettaa lapsensa elämään niukasti kohtuudella. Liika materia ei ole hyväksi kenellekään.
 
ei kärsi. lapsi oppii sen että raha ei kasva puusta. ja että kaikkea haluamaa ei voi ostaa eikä saada. vaan pitää miettiä mitä oikeesti haluaa ja mihin on varaa. ja on taatusti onnellisempi kuin ne lapset, jotka saa kaiken haluamansa. se tavaran paljous ja vaatteiden hienous ei lapsesta onnellista tee
 

Yhteistyössä