Minkälainen rytmi teidän 5kk vauvoilla on?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja thea
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
herää 6.00-7.30
noin tunnin päikkärit välillä 9-11
toiset n. kahden tunnin päikkärit välillä 13-16
joskus saattaa ottaa pienet torkut välillä 17-18
yöunille 19-20

Päiväunien pituus ja ajankohta vaihtelee vielä melko paljon, joten sen mukaan eletään.
 
meillä ei ole ollu minkäänlaista rytmiä yhdelläkään tuossa iässä. Eli unien ajankohdat ja pituudet vaihteli ihan miten sattui. Vasta aika tasan yks vuotiaana alkoi itsestään tulee hyvät rytmit, eli mentiin illalla samaan aikaan nukkumaan, nukuttiin koko yö ja suht samaan aikaan noustiin ja ruokailut oli suht samaan aikaan. Ja ilman mitään unikouluja kaikki muksut alkaneet nukkua!
 
Herätys klo 6.30-8, ekat päikkärit kaksi tuntia heräämisestä, kesto 0,5-2,5h ja toiset päikyt joskus 13-14 aikoihin, kesto 45min-2,5h. Jos aamupäikyt lyhyet, iltapäiväpäikyt pidemmät ja toisinpäin. Illalla saattaa vielä pienet alle tunnin tirsat ottaa, mutta ei aina. Nukkumaan 20.30-21. Ikää tosin jo 6kk, mutta sama rytmi oli kuukausi takaperinkin. :)
 
no meillä 4,5kk allergiapoju ja rytmit sen mukaiset... onneks saatu jotain apua jo, eikä yöt ole enää kirkumista, heräilee 5-7 aikaan, otan viereen torkkumaan, maidot n 3-4 tunnin välein, pikkupäikkäreitä 10-11 välillä, pidemmät, jos onnistuu 14-16 välillä ja toiset pikkutirsat illalla 18-19 aikaan, yö"unille" 20.30-21 aikaan, välillä nukkuu hyvin tonne 2-4 jolloin syö, välillä yöt tosi hankalia ja rauhoittuminen vaikeaa ja kipujakin edelleen.... hiukka kurjaa ja äiti ei nuku edelleenkään öisin :(
 
no meillä 4,5kk allergiapoju ja rytmit sen mukaiset... onneks saatu jotain apua jo, eikä yöt ole enää kirkumista, heräilee 5-7 aikaan, otan viereen torkkumaan, maidot n 3-4 tunnin välein, pikkupäikkäreitä 10-11 välillä, pidemmät, jos onnistuu 14-16 välillä ja toiset pikkutirsat illalla 18-19 aikaan, yö"unille" 20.30-21 aikaan, välillä nukkuu hyvin tonne 2-4 jolloin syö, välillä yöt tosi hankalia ja rauhoittuminen vaikeaa ja kipujakin edelleen.... hiukka kurjaa ja äiti ei nuku edelleenkään öisin :(

Voi että :( Meillä oli ekat 4 kuukautta ilman minkäänlaista rytmiä, vauva saattoi heräillä tuossa 3 kuukauden iässä tunnin välein yöllä ja mulle iski sen takia tajuton unettomuus ja sen myötä luonnollisesti kova uupumus, ja vasta nyt oon alkanut päästä sen verran rytmiin kiinni että nukahdan 24-01 aikoihin, ja alkaa olla sellainen olo että on edes jotenkin tässä elämässä kiinni, kun ei tarvitse sinnitellä vuorokautta 2-4 tunnin unilla. Toivottavasti helpottais teiläkin, eikä kummankaan tarvitsisi kärsiä kivuista tai väsymyksestä!
 
  • Tykkää
Reactions: emppu75
Meillä 6kk pojulla on ollut n. viiden kuukauden ikäisestä asti aika tarkka rytmi olemassa.. (Luojan kiitos!)

Herää aamulla 8-9
Päikkärit 10-11 (n. tunnin kuorsaa menemään)
Toiset päikkärit 1-2 (nämä on pikkupäikkärit, jotka kestää vain vartin-20min)
Kolmannet päikkärit 4-5 aikaan (nukkuisi mielellään sen tunnin, mutta herätän viimeistään puoli kuudelta.. Eli, jos nukahtaa vasta viideltä, niin saa vain puoli tuntia koisia.. ihan vain siksi, että nukahtaa yöunille aikanaan (jolloin mamma ehtii relata ja vaikka surffata netissä..;)) )
Yöunille 7-8
 
5kk ja viikko

nukkumaan joskus yhdentoista aikaan,
illan syömisistä riippuen saattaa herätä neljän maissa syömään, joskus nukkuu seitsemään asti.
Sitten syödään
nukutaan
ysin aikaan syödään
nukutaan
yhdentoista aikaan syödään ja noustaan,
klo 12 jälkeen päikkärit (puolisen tuntia)
klo 14 maissa päikkärit (puolisen tuntia)
usein 18 aikaan päikkärit
ja taas kympin jälkeen / yhdeltätoista nukkumaan.

Mutta tämä vaan jos möllötetään kotona. Jos ollaan menossa, nukahtaa sopivissa väleissä (kun tylsää/ajetaan pidempään jne.)

yöt on nukuttu aina.
 
herää yleensä klo 7-8
ekat päikkärit klo 9-10 alkaen - kesto 1-2h
tokat päikkärit n. klo 14-15 alkaen - kesto n. 1-2h
kolmannet päikkärit n. klo 17 alkaen - kesto alle 1h
nukkumaan klo 20-21
nukkunut läpi yön (yleensä) jo 2,5kk ikäisestä.

Jotakuinkin noin. Vain päikkäreiden pituudet vaihdelleet tässä hieman (nyt 6,5kk).
 

Yhteistyössä