Itsetehdyllä tuhkalipeällä, arvelisin!En tiedä vanhoista naisista, mutta kyllä lipeäkala maistuu. Varsinkin, kun sen liottaa itse tuhkalipeässä. Nämä lipeäkivellä liotetut eivät oikein ole mieleeni. Vähän liian pehmeitä ja vetisiä.
Itsetehdyllä tuhkalipeällä, arvelisin!En tiedä vanhoista naisista, mutta kyllä lipeäkala maistuu. Varsinkin, kun sen liottaa itse tuhkalipeässä. Nämä lipeäkivellä liotetut eivät oikein ole mieleeni. Vähän liian pehmeitä ja vetisiä.
Jupsis! On äiree tuosta joskus puhunut. Hyvin mahdollisesti.![]()
Puutteita ja kiitollisuuden aiheita
Ajankohtaisia ajatuksia, Puutteita, Kiitollisuuden aiheita, Kauppa, Arkipäivä, Current thoughts, Absence, To be thankful for, Shops, Commonplace, Aktuellt, Brist, Att vara tacksam för, Butiker, Vardagligtkristiinaraden.blogspot.com
On se! Tuolla mainitaan savupallas joulupöydässä.
Tietysti. Se on niin helppo resepti, etten minäkään voi siinä mokata, se lipeänkeitto nimittäin.Itsetehdyllä tuhkalipeällä, arvelisin!
Voi sen haavalla. Olikohan se haapa? Joskus polteltiin pitkään puuta saunan pesässä ja yhtäkkiä huomattiin, että taisi olla jokin kappale tuhkaa pilaamassa. Laitettiin kuitenkin veteen ja satsista tuli paljon kevyempi. Siis ei yhtä liukas.Tietysti. Se on niin helppo resepti, etten minäkään voi siinä mokata, se lipeänkeitto nimittäin.
Siinä on kai pieniä eroja, millainen lipeä mistäkin tulee. Havupuita en suosittele. Koivulipeä on melko vahvaa vähästäkin. Olen yleensä käyttänyt sitä ja liotusaika on silloin suurinpiirtein puolitoista viikkoa. Mutta sitten menee vielä viikon verran huuhtelussa.Voi sen haavalla. Olikohan se haapa? Joskus polteltiin pitkään puuta saunan pesässä ja yhtäkkiä huomattiin, että taisi olla jokin kappale tuhkaa pilaamassa. Laitettiin kuitenkin veteen ja satsista tuli paljon kevyempi. Siis ei yhtä liukas.
Oletko tehnyt muuta kuin kalaa? Luin jostain, että olis terveellistä juotuna, mutten ole uskaltanut.
Ha! Leppähän se oli eikä haapa! Kiitos!Siinä on kai pieniä eroja, millainen lipeä mistäkin tulee. Havupuita en suosittele. Koivulipeä on melko vahvaa vähästäkin. Olen yleensä käyttänyt sitä ja liotusaika on silloin suurinpiirtein puolitoista viikkoa. Mutta sitten menee vielä viikon verran huuhtelussa.
Leppä ja haapa ovat hyviä silloin, kun on aikaa antaa kalan liota.
En ole tuohon tuhkan raaka-aineeseen sen paremmin perehtynyt, mutta parhaiten olen onnistunut juuri lehtipuutuhkalla.Ha! Leppähän se oli eikä haapa! Kiitos!
Me käytettiin mäntyä ja koivua. Miksi et pidä havupuita hyvinä?
Ja miten huuhtelet sen? Tai suurinpiirtein sama prosessi meillä varmaan on, ehkä eri sanat? Ja mä teen siitä kaikkee muuta paitsi ruokaa, niin ei tarvi olla ihan puhdasta.
Tuhoan sammalta, saippuaa, pesen tahroja, se on tehokkain liuotin, mitä pystyy itse tekemään... EN pommeja.. vaikka oliskin kiva kokeilla, mutta se ammmutaan käsistä.En ole tuohon tuhkan raaka-aineeseen sen paremmin perehtynyt, mutta parhaiten olen onnistunut juuri lehtipuutuhkalla.
Ja tu huuhtelu on ehkä vähän virheellinen tai ainakin epätarkka nimitys. Siis liotus jatkuu, mutta pari kertaa päivässä vaihdan veden puhtaaseen, kunnes poiskaadettava vesi ei enää vaahtoa.
Siis mitä sinä siitä sitten teet, jos et ruokaa?
Jos teet tuhkalipeästä, niin kannattaa varmaan tehdä ainakin ensin nestesaippuaa. Tai en tiedä. Itsetehdyn lipeäpitoisuus ei ole ihan tieteellinen.Saippuaa varten voiskin ite tehdä lipeää. Täältä taitaa saada neuvojakin.
Kaikki muut käy paitsi ei särjet.
Särki on oikein käsiteltynä oikein maukasta. Teollisesti erotelua särkimassaa käyttäen tehdään meillä nykyisin kalapihvejä niin kiivaasti, että särjistä raaka-aineena alkaa olla pulaa. Suosittelen tuontikalapuikkojen tilalle.no en kyllä itsekään syö särkiä.
Nykyisin lipeäkala on useimmiten molvaa.Paitsi että unphdin ainakin anjovikset ja luultavasti vielä jotain. SAvupallas? Mitä se valkoinen paksu kalanpala on mitä vanhemmat naishenkilöt haluavat joulupäytään? Ni ja lipeäkalaakin söin, se on vissiin turskaa?
Tulee mieleen joku hauen ja monnin kavala risteytys!Nykyisin lipeäkala on useimmiten molvaa.
Lipeäkalan ainesta.
Tämä ei ole kala, vaan kansanedustaja.Syön käytännössä lähes kaikkia kotimaisia kalalajeja ja ulkomaisia sen mukaan, mitä siiman päähän tai ostoskoriin ulkomailla sattuu.
Äkkiä koostaen sain kasaan 45 Suomessa esiintyvää tai kasvatettavaa lajia, joita olen täältä kalastettuna syönyt.
Parhaillaan on alkamassa paitsi mateen, myös härkäsimpun sesonki. Erinomainen keittokala ja mäti saa ruokavieraiden silmät rinkuloiksi.
Nyt kun sanoit, niin mulle tuli kanssa mieleen yksi! Ihan samanlaiset silmätTämä ei ole kala, vaan kansanedustaja.
Kaupallinen yhteistyö: Ainu
Lapsiperheet huomio! Etsimme tuotetestaajia ihanille Ainu-tuotteille – hae mukaan nyt!