Minkä ikäisenä lapsenne..

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja karvinen82
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

karvinen82

Vieras
..ovat oppineet laskemaan esim. 3:n?
Mä tässä olen hämmästynyt kun poika kohta 1v 8kk laskee jo sujuvasti kolmeen. Siis olen siihen kiinnittänyt huomiota jo viikon ajan ainakin. :)
Niin ja missähän vaiheessa ikää nämä laskemiset noin yleensä tulevat?
 
Meillä on kyllä tuo laskeminen tullut samaan aikaan kuin teilläkin. Tosin likka vetäisi heti kerralla 11 asti ja ihan oikein. Sen jälkeen on kyllä vähän takkuillut, mutta laskeminen johonkin 4-5 on sujunut tuosta asti ihan oikeasti. 7, 8 ja 9 menee välillä vieläkin sekaisin 2,5 vuotiaalta, mutta muuten laskeminen onnistuu jo sujuvasti tuonne päälle kymmenen.
 
\
Alkuperäinen kirjoittaja 11.07.2005 klo 14:56 ludde kirjoitti:
Eihän se laskeminen sen kummempaa ole kun muukaan puhuminen. Jos lapselle hokee usein 1-2-3-4...niin kyllähän hän ne oppii. Sanoja muiden joukossa.

No ei se ihan noin mustavalkoistakaan ole... Oma esikoistyttömme oli myös jo ihan pikkuisesta innoissaan aina kun laskettiin - ja nyt 2,5-vuotiaana osaa hienosti laskea itse kun kysytään vaikka että 'kuinka monta kolikkoa tuossa on', 'kuinka monta autoa', jne.

Eli ihan itse laskee kappalemääriä, ei enää pelkästään niin että numeroita luettelee.

Viiteen asti laskee sujuvasti, kymmeneen jos hiukan avittaa.
 

Yhteistyössä