Minkä ikäisenä 2 liharuokaa? Mitä 8kk pitäisi syödä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ohjelaput hukassa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
O

ohjelaput hukassa

Vieras
Käytiin just 8kk neuvolassa ja unohtui kysyä, joko pitäisi alkaa syömään kaksi liha-ateriaa päivässä vai riittääkö vielä päivälliseksi kasvisruoka. Meillä siis syödään 4-5 ateriaa päivässä, aamupuuro, lounaaksi lihasose, joskus välipalaksi hedelmäsose jos tutuu että ruoka-aikojen väli muuten venähtää liian pitkäksi, ja sitten päivälliseksi on ollut kasvissose. Illalla syödään vielä iltapuuro. Miten teillä muilla 8-kuiset syö?
 
Meillä on syöty heti alusta eli 6kk alkaen 2 liha-ateriaa päivässä. Neuvolassa ei tähän sanottu mitään negatiivista joten olen sillä tiellä jatkanut.
 
Meillä syödään samalla lailla kuin ap:llä. Pojalla ikää 7kk. Muistaakseni 8kk iän tienoolla voi aloittaa 2 liha-ateriaa päivässä suosituksen mukaisesti, mutta toki yksilöllistä - riippuu miten hyvin vauva syö ja jaksaa noilla ruuilla.
 
Me aloiteltiin varmaan siinä 8 kk iässä 2 liha-ateriaa. Tosin ei kyllä vieläkään, 11 kk iässä, ihan joka päivä anneta kahta liha-ateriaa, vaan joskus toinen ateria on kasvisateria. En itsekään syö lihaa, joten ajattelen ettei sitä montaa kertaa päivässä tarvitse syödä. :) Ja 3-4 kertaa viikossa toinen liha-ateria on kalaa.
Muuten 8 kk iässä syötiin samalla tavalla kuin ap:llä.
 
Meillä taas 6kk neuvolassa sanottiin, että voisi antaa kaksi liha-ateriaa ainakin 2-3 päviänä viikossa ja 7kk jälkeen molemmat pääateriat lihalla/kalalla. Syyksi sanoi, että vauva saa tarpeeksi proteiinia ja rautaa, kun pelkkä maidon proteiini ei ihan riitä..
 
Meidän poika vetää jo tässä iässä 2 liha-ateriaa päivässä. Eihän ne annokset isoja ole, mutta toisaalta eihän missään kielletä niiden syömistä. Meillä tosin kiinteät aloitettiin jo 4 kk:na.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Rautamimmi:
Kai sitä rautaa saa kasviksistakin että ei kait se oo perustelu kahdelle liha-aterialle?

Oon samaa mieltä. Ja onhan noita kasvissyöjien lapsia, jotka eivät koskaan ole lihaa maistaneet, mutta saavat raudan ja proteiinin muista lähteistä. Meillä syödään kasvisateria pari-kolme kertaa viikossa.
 
Meille neuvottiin 8kk neuvolassa että kaksi liha-ateriaa ja ennemmin iltapuuro saa jäädä pienemmäksi (meillä mennään aikaisin nukkumaan ja iltaaterian ja iltapuuron väliin jää alle 2 tuntia aikaa) ja 5 ateriaa pitäisi syödä joka päivä. Mutta painotti kyllä että näillä ohjeilla meidän lapsen pitää toimia, eli riippuu lapsen kasvusta. Saimme myös neuvon että ensin maitoa ja vasta sitten tarjotaan kiinteää ruokaa, vaikka yleensä neuvotaan toisin, kun meillä ei maito meinaa maistua.
 
8 kk iässä annoin yhden liha tai kala aterian ja yhden lämpimän kasvis aterian. Vuoden ikäisenä aloin lisäämään kasvis ateriaan linssejä tai papuja proteiinin lähteeksi. Ei lihaa tarvitse syödä edes joka päivä...
 
Rauta muuten imeytyy paremmin, kun ei anna maitotuotteita joka aterialla. Maito kun estää raudan imeytymistä. Liha aterian kanssa lounaalla en anna maitoa, muilla aterioilla saa kyllä jotain maitotuotetta.
 

Yhteistyössä