Millanen istuin reilu 2,5v:lle

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja jaara
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
J

jaara

Vieras
Meillä käytössä nyt HTS Be safe istuin, mutta poika alkaa olemaan siihen liian iso. Painorajoitus on kyllä muistaakseni 19kg asti, mutta vyöt tulee liian alhaalta kiinni ja ne valahtaa olkapäiltä alas. Poika nyt jotain 13kg paikkeilla.
Eli poika nyt vielä selkä menosuuntaan.

Olisko joku hyvä istuin joka olis selkä menosuuntaan tuon kokoselle pojalle?
Viispiste vöillä olis vielä hyvä olla.
 
Minä kääntäisin ympäri ja laittaisin Kiddy Pro Comfortiin. Syyt:

- lapsi ei kuitenkaan mahdu selkä menosuuntaan enää kuin korkeintaan vuoden, ja sitten pitäisi hankkia uusi istuin. Käännettävää istuinta ei kannata hankkia, sillä niissä on aina tehty kompromisseja turvallisuudessa
- tuo Kiddyn istuin on testivoittaja turvallisuudessa. Koska lapsesi on vasta 13 kg, hän voi käyttää vielä useamman vuooden istuimen etupalkkia. Sen jälkeen istuin on aivan tavallinen turvavyöistuin.

Ja minä kannatan ehdottomasti lapsen kuljettamista selkä menosuuntaan, omakin 2,5-vuotiaani istuu autossa selkä menosuuntaan. Mutta jos nyt pitäisi ostaa hänelle uusi istuin, en missään nimessä ostaisi enää selkä menosuuntaan -istuinta, koska tarve on niin lyhyt.
 

Kuumimmat

Yhteistyössä