millaisia kaupan soseruokia syötätte alle vuoden ikäisille vauvoille, auttakaahan!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "..."
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
?

"..."

Vieras
Hei!

Tällaista mietin, että kun olette aloittaneet 8 kk ikäiselle vauvalle niitä karkeampia yli 8 kk tarkoitettua soseita ja vauva on oppinut niitä syömään, niin annatteko vauvoille enää niitä hienojakoisempia yli 4/5kk soseita enää ollenkaan? Vai annatteko vain niitä "isompien vauvojen soseita"?

Kiitoksia!
 
Itsellä ei enää vauvaikäisiä mutta en kyllä enää antanut niitä hienompia soseita siinä vaiheessa kun pystyi syömään niitä karkeampijakoisia soseita. Miksi ihmeessä pitäisi antaa?
 
Oon antanut 8kk ikäiselle jo samaa ruokaa kuin meille muillekin, paitsi ei pinaattia, leikkeleitä, punajuurta tms. Oman järjen mukaan on menty, lehmänmaitoa vasta vuoden ikäiselle toki. Ovat syöneet sormin tai sitten lusikalla itse, riippuu ruoasta. Ei käytetä muutenkaan lisäaineita tai jodioitua suolaa.
 
Ainoastaan joskus niitä hedelmäsoseita puuron tms kanssa. Mutta ruokasoseita ei annettu, koska tarkoitus on totuttaa pikku hiljaa aikuisten ruokiin ja tuon ikäisellä suu kaipaa jo ruokaa mitä voi hiukan pureskella.
 
meillä päälle 8kk vauva ja hedelmä/marja soseet sekä kasvissoseet meillä on edelleen niitä 4kuukautisten soseita, niitä kasvissoseita on hyvä sekottaa isompien ruokiin niin ei ole ihan niin paakkuista kun niihin on vielä totuttelemista.
 

Yhteistyössä