Millainen soitin alle 1-vuotiaalle?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja soitinta lapselle
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
meillä on alle vuoden ikäisellä marakassit ja hienosti soitti kylässä tamburiinia (siis sitä sellaista rumpua jossa on pienet lautasen reunoilla). Kellopeliä suunnitellaan seuraavaksi hankinnaksi.
 
Meidän muksut on tykänneet kananmunan näköisistä rytmimunista (muodosta tulee nimi), joita musiikkiliikkeet ainakin myyvät. Keskimmäinen sai 1-v lahjakseen fisher pricen ksylofonikoiran, mutta vasta yli 2v:nä hän osasi "soittaa" sillä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja hmm:
osta samalla parit korvatulpat vanhemmille.

Mulla ainakin kestää paljon paremmin korvat noit asoittimia kuin niitä äänteleviä leluja joissa jankataa jotain älytöntä lausetta koko ajan. Siis nää puhuvat nuket, autot ja lelutietokoneet joita löytyy jo vauvaikäisillekin.
 
Meillä ainakin kelpaa kaikki soittimet tai mitkä vaan vempaimet ja tavarat mistä saa tulemaan ääntä (siis hakkaamalla jollakin toisella tavaralla kyseistä "soitinta", hakkaamalla tavaraa huonekaluihin, painamalla nappia tai painelemalla/rämpyttämällä soitinta). Nuorin tyttöni on kohta 10kk ja oppii nopeasti miten eri soittimia soitetaan ja itse soveltamalla saa vieläkin kivemman lelun. Joulupukki tuo tytölle xylofonin, oikein kiva hakkaussoitin, plussana kivat erilaiset äänet, kun hakkaa eri värisiä koskettimia.
 
Alkuperäinen kirjoittaja möö:
Meidän muksut on tykänneet kananmunan näköisistä rytmimunista (muodosta tulee nimi), joita musiikkiliikkeet ainakin myyvät. Keskimmäinen sai 1-v lahjakseen fisher pricen ksylofonikoiran, mutta vasta yli 2v:nä hän osasi "soittaa" sillä.

Meidän sälli laittaa tollasen munan kokonaisena suuhunsa, ja se ei ole kivannäköistä kateltavaa. Pelottaa, että se yrittää sitä nielasta!

Ksylofoni on kiva, samoin sellainen kosketinsoitin, jonka ääntä voi laittaa hiljasemmalle tarvittaessa!
 
Marakassit, ksylofoni, rumpu, tamburiini, kulkuset. Niitä on pakkauksia missä on useampia soittimia. Sitten on kaikenlaisia pikku "pianoja", joista saa rytmiä yms. mukaan.
 
Alkuperäinen kirjoittaja marakatti:
Mitä on marakassit?!

Marakassi3.jpg
 
Meillä on ollut kovassa käytössä ihan musiikkiliikkestä ostetut marakassit. Kooltaan mukavan pienet ja kiva ääniset. Isommalla on ksylofoni joka myös ostettu musiikkiliikkeestä ja ääni on aivan eri luokkaa kuin markettien vehkeissä. Suosittelen:)
 

Yhteistyössä