millä maha pehmeeksi?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Dietorelle
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Dietorelle

Aktiivinen jäsen
16.12.2005
8 938
1
36
esikolla on aina ollut huono maha. oltiin kerran 3päivää sairaalassa kun epäiltiin umpisuolta.oli vaan maha kovalla ja sinne oli ajan saatossa kertynyt ilmaa ja kakkaa että ei meinannut pystyä kävelee. No nyt taas on kakkaillut vaan pieniä kikkareita joskus ja valittaa mahaa. en tiedä mitä sille syöttäis että maha menis pehmeeksi?
ei kuidut sun mut auta.
mitkä ovat kiellettyjä?eli mitkä kovettaa?
 
Banaani ja juusto ainakin kovettaa.

Juota vettä riittävästi.

Ruisleipää ja kokojyvää ja puuroa anna.

Meijen neitillä välillä iskee kakka kovetus...

Sitte se apteekin oliks nyt Duphalack ei laiskenna suolta, eli voi syöttää huoleti. =) :wave:
 
Meidän tytöllä yllätys yllätys PUURO kovettaa vatsaa. En tajua miten se on mahdollista. Hän on kärsinyt aina kovasta vatsasta, heti kun kiinteät aloitettiin, kakka meni kovaksi. Nyt sitten vähän aika sitten hän teki totaalisen puurolakon varmaan viikoksi, niin kakka pehmeni heti. Tavallisesti syö 2 krt päivässä puuroa, koska olen kuvitellut että kuitu löysentäisi vatsaa... Ja nyt kun on alkanu taas puuro maistuu niin kakka on TAAS kovalla.

Neuvolasta sain listan mitkä pehmentää ja mitkä kovettaa vatsaa. Siinä sanottiin että esim sokeriset mehut, juusto, baanaani ja vanukkaat kovettaa vatsaa. Löysentävä vaikutus on hapanmaitotuotteilla (piimä. viili, rahka), luumulla, ruusunmarjalla ja päärynällä. Lisäksi riittävä juominen auttaa pitämään kakan löysempänä. Vesi tai laimea tuoremehu on parempi kuin hirveä maidonjuonti, joka saattaa lsätä kakan kovuutta. Oli kai siinä muutakin mutten muista kaikkia.
 
Meidän esikolla vatsaa pehmentää mansikat. Mummo sen kikan keksi minulle neuvoa kun rupesi pari päivää menemään ettei kakkaa tullut. Syötin siis ihan pakasteesta mansikoita kun talvea silloin oli.
 
Meillä vähän muuten sama homma kuin ap:lla että esikon kakka aina kovalla, niinkuin kiviä tippuisi pottaan aina! :o
vasta luin jostain että joillakin lapsilla maito voi kovettaa mahaa ja suositellaan vaikka piimää sen tilalle.
aionkin kokeilla itse tuota nyt jonkin aikaa! esikolla oli alle 1v maitoallergia, joten en yhtään epäilisi jos se maito silti vielä aiheuttaisi tuota kovaa kakkaa :/
muuten kyllä kestää maitotuotteita eli ei enää sillai ole allerginen
 

Similar threads

Y
Viestiä
3
Luettu
2K
V

Yhteistyössä