Miksi naiset puhuvat paljon vähemmän (kotim.) miessukupuolen hyvistä kuin huonoista puolista?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Aika harvoin naisvaltaisilla palstoilla näkyy mitään kiitollisuutta länsimaisille miehille, jotka kuitenkin ovat luoneet todella hyvät oltavat kaikille täällä eivätkä rajoita naisten elämää arabien, afrikkalaisten tai monien aasialaisten tapaan. Päinvastoin näillä naisten palstoilla näkee lähinnä kotimaisia miehiä halveksuvia viestejä, ja usein asia on jopa niin, että niitä naisia alistavista yhteiskunnista tulevia miehiä kehutaan kotimaisia paremmiksi. Mutta kuitenkin sitä halutaan jäädä nauttimaan näistä pääasiassa miesten työn avulla saavutetuista yhteiskunnan tuista sen sijaan, että lähdettäisiin sinne ulkkarisulhon kotimaahan nauttimaan paikallisesta vieraanvaraisuudesta.
 
Se johtuu tästä naisten muoti-ideologiasta eli kolmannen aallon feminismistä jota myös intersektionaaliseksi feminismiksi kutsutaan. Sen lähtöolettama on, että kaiken pahan alku ja juuri on valkoihoinen kristitty tai uskonnoton heteromies.
 
Ihmisillä nyt on ylipäätään tapana puhua enemmän asioista jotka pitäisi ratkaista, joihin tarvitaan apua tai vertaustukea, kuin asioista jotka ovat hyvin sellaisenaan. Kuuluu suomalaiseen ja evankelisluterilaiseen perinteeseen: kel onni on sen kätkemään, kärsi kärsi kirkkaamman kruunun saat jne.
 
  • Tykkää
Reactions: .....
Ihmisillä nyt on ylipäätään tapana puhua enemmän asioista jotka pitäisi ratkaista, joihin tarvitaan apua tai vertaustukea, kuin asioista jotka ovat hyvin sellaisenaan. Kuuluu suomalaiseen ja evankelisluterilaiseen perinteeseen: kel onni on sen kätkemään, kärsi kärsi kirkkaamman kruunun saat jne.
Aika pirun harvoin vain ne asiat ovat mitään vertaistuen hakemista, vaan lähinnä vastakkaisen sukupuolen haukkumista.
 
Koska suomalaiset miehet kyynisiä ja kylmiä, valitsevat kumppanin naisen ammatin perusteella hyötynäkökulma mielessä, joko piiaksi tai elättäjäksi.

Sitten sängyssä: naisvartalo ei näytä kiinnostavan, vaan koko homma näuttää pyörivän heidän heppinsä ympärillä, homahtava vaikutelma tulee. Yhteenvetona kelpaavat vain sänkyyn ja sinnekin vain paremman puutteessa.
 

Yhteistyössä