Miksi jatkettava sänky?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Omaan punkkaan
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
O

Omaan punkkaan

Vieras
Miksi taaperoille ostetaan "aina" jatkettava sänky, eikä samantien ns. oikeaa sänkyä? Onko se tilanpuute vai...? Tämä tuli vaan mieleen kun esikoiselle sänkyä ollaan hankkimassa, ja todettiin jatkettavien olevan kalliimpia kuin ns. oikeat sängyt.
 
Normi sängyissä on harvoin laitoja. Ne vievät enemmän tilaa. Pieni lapsi on aika pieni normisänkyyn, nukkuu poikittain ja ihan kuinka päin vaan. Siinä kai yleisimmät syyt. Mutta jos löytää hyvän laidallisen normisängyn tai lapsi pysyy laidattomassa niin sitten suoraan vaan normisänkyyn..
 
Meillä on lapsilla 175cm kokoiset sängyt, ei siis mitkään jatkettavat. Tilanpuute on syy miksi tämmöiseen eikä tavalliseen. Kuitenkin noissa mahtuu olemaan koululaiseksi saakka, ja sitten sänkytRve voi olla ihan erilainen, kerrossänky, parvi, puoliparvi jne.

Pikkulasten söngyt(jatkettavat ja juniorikokoiset) on aika matalia verrattuna isojen lasten sänkyihin tai ruonkopatjoihin. Noihin n pienen taaperon helppo kiivetä eikä tipu korkealta jos sattuu tömähtämään alas.
 

Yhteistyössä