No koitan jos se tähän tulisi, mutta löytääköhän sitä täältä kukaan...
TYYPILLINEN KAKSPLUSSAN KESKUSTELU:
Aloittaja, joka ei osaa tehdä mitään ennen kuin on kysynyt palstalta:
"Hei, voikohan 4kk vauvan laittaa ulos nukkumaan kun siellä on -15 astetta? Jos sille tuppaa päälle kaiken mitä kaapeista löytää... Sisällä nukkuu paljon lyhyemmät unet kuin ulkona, ja on loppupäivän kiukkuinen..."
Innokas vastaaja, joka ei vaivaudu lukemaan koko kysymystä:
"No se riippuu siitäkin, miten iso vauva on kyseessä... Ja voihan sen laittaa sisällekin nukkumaan!"
Yksisilmäinen kirjaimellisestiottaja:
"Kaiken, mitä löytäisit kaapeista? Miten vähän teillä muka on vaatetta? Vai pukisitko sen ihan palloksi? Mitä oikein ajattelet?"
Tuomitsija, joka tulkitsee väärin minkä ikinä pystyy:
"Järkyttäviä nää äidit, joiden pitää saada vauva ulos nukkumaan vaikka väkisin, että ite pääsee pitemmäksi aikaa rauhaan siltä!"
Avulias aatu asian vierestä:
"Hei, se nukkuu yöllä paremmin, jos syötät sen illalla oikein täyteen."
Tietäjä, joka ei voi käsittää, että jollain toisella voi olla erilaista kuin hänellä itsellään:
"Kyllä meidän vauva sisällä nukkuu ihan yhtä hyvin kuin ulkona. Ihan huuhaata toi että ulkona nukkuisi jotenkin paremmin!"
Sarkastinen tuomitsija:
"No mikäs siinä jos kerran haluat vauvallesi keuhkotaudin, ihan rauhassa, mitäs se mulle kuuluu, mutta sääliksi käy lastasi."