mikä koirallani on??

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja umbri
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
U

umbri

Vieras
onkohan vaan lihonnut/valeraskaus, onko tiineenä vaiko kohtutulehdustako tämä on?

on lihonnut vatsan seudulta vaikka muutoin kehuttavissa mitoissa. jalka ongelman vuoksi olemme olleet viime ajat tosi väähällä liikunnalla joten jos on tästä syystä vain sitten lihonnut, niin miksi vain vatsan alueelta? eikä tasaisesti ympäriinsä.

kohtutulehdus taasen.. ei pissi eikä juo normaalia enempää. ruokahalu on ok. saattaa ehkä syödä hieman hitaammin kuin ennen mutta kaiken kuitenkin. ei nuole peräänsä eikä se haise. tänään havaitsin tutkiessani että sieltä on tullut ehkä tippa tai kaksi jotain vuotoa joka jo kuivunut kalsarikarvoihin. pyyhin toosaa paperilla, siihen tuli ihan haalean keltaista eritettä, mutta ei edelleenkään haissut ei niin tippaakaan. voiko silti olla kohtutulehdus, jos on se märkäkohtu jssa mätä kertyy kohdun sisään? mutta kai silti tuo vähäkin olisi löyhkännyt?
koira on yhtä toimelias kuin aina ollut, en vain ole tuon jalan vuoksi voinut antaa riekkua. ehkä aavistuksen väsynyt? en tiedä vai olenko vain vainoharhainen...

koira on keskikokoista rotua (labbis) ja sillä oli elämänsä toiset juoksut tuossa juhannusaattona alkoivat. olisiko mahdollista että on tiine? ja jos voisi olla, niin miten tuhdissa kunnossa sitten jo pitäisi olla? ei tuo nyt mikään hervoton möhö ole mutta itse sen näkee ja tuntee kun koittaa että turvonnut on. jos on tiine, on kyllä huomaamaton ja pikainen ollut häämatka neidillä.

ensimmäinen narttuni, ja hieman pistää hämmentämään. jos kohtutulehdus, niin mistäkohtaa vatsa olisi turvonnut? ja aristaisiko se sitä tunnustellessa?
entä jos tiineenä niin mistäkohtaa sitten vatsa turvonnut? kun tämä on enemmän juuri tuosta kylkiluiden jälkeen heti eikä paljoakaan sieltä takajalkojen välisestä kohdasta..

kokeneemmat, mielipiteitä? oonko vaan skitso ja ylisyöttänyt tuota vai onko jokin huonosti? kun koira ei sinällään kipeältä vaikuta niin mennäkö ell.?
 
Heippa! Voi hyvin olla että et ole ollenkaan tietoinen että pentuja on tulossa, jos koirasi onkin tiineenä. On olemassa joitakin merkkejä, joita voi koettaa etsiä nartustasi, mutta varmimmat merkit ilmestyvät vasta tiineyden lopulla (tiineys kestää tavallisimmin 61-65 vrk). Netistä tutkiessani asiaa löysin tällaisia oireita:

Tiineyden merkit:

- Emättimestä voi tulla vuotoa noin kuukauden kuluttua astutuksesta.
- Nisät muuttuvat ulkonevammiksi, koska niiden verenkierto vilkastuu. Tämän voi havaita noin 25-30 vrk astutuksesta
- Ruokahalu vähenee usein keskitiineydessä, mutta ei aina
- Vatsa-alue kasvaa ja kehon kokonaispaino lisääntyy 20-55 %. Tämä ei ole huomattavissa ennen kuin 45-50 päivää astutuksesta
- Koiran käytös voi muuttua, toisista tulee hellyydenkipeitä, toiset voivat muuttua hieman apaattisiksi
- Kun synnytys lähenee, narttu voi alkaa rakentaa pesää, raapia lattiaa tai petiään ja vaikuttaa koko ajan levottomammalta ja levottomammalta
- Keskimäärin noin kuukauden kuluessa astutuksesta voi todeta nartun olevan tiineenä. Tosin valeraskausoireet voivat välillä tuntua hyvin todellisilta.

Eli koirasi voi olla valeraskaana tai oikeasti tiineenä. Tiineellä nartulla vatsa on usein aika kova ja pingottunut, nisät todellakin turpoavat ja mitä pidemmällä raskaus on, sitä isommiksi ne muuttuvat. Valeraskaudessakin vatsa voi vähän kasvaa, mutta yleensä nisät eivät kuitenkaan suurene (näitäkin tapauksia kuitenkin on).

Tästä kuvasta voi nähdä, missä kohdassa vatsaa pennut yleensä majailevat:
http://www.elainlaakariin.fi/wp-content/uploads/2011/10/Koiran-tiineys-keisarinleikkaus.jpg
Röntgenillä ei muuten yleensä eläinlääkärit halua kuvata tiineenä olevaa narttua säteilyn vuoksi, mutta jos raskaudessa on jotain epäselvyyksiä, voidaan tähänkin ryhtyä.

Omalla koirallani on myös jalka ollut murtuneena, jonka seurauksena olimme erittäin vähäisellä liikunnalla yli 3 kk. Tämä ei kuitenkaan aiheuttanut lihomista vaikka ruokin normaaliin tapaan, mutta tietenkin koirat ovat yksilöllisiä ja lihomismahdollisuus riippuu siitäkin, kuinka aktiivisesti koira liikkui ennen jalkavaivaa. Sen sijaan liikunnan vähyys teki omasta koirasta selvästi apaattisemman.

Suosittelisin ehdottomasti, että viet koirasi (pikimmiten) eläinlääkäriin. Vatsa voidaan ultrata, ja selvittää onko kyseessä valeraskaus, oikea raskaus tai mahdolllisesti jopa kasvain? Olen kuullut, että kasvain voi saada koiran vatsan pömpöttämään. Jos koira on tiineenä, olisi sinun hyvä tietää se senkin vuoksi, että osaat valmistautua itse koiran synnytykseen ja mahdollisiin komplikaatioihin. Valeraskaus taas voi aiheuttaa vakavan kohtutulehduksen. Aluksi oireita ei välttämättä näe tai ne eivät vaikuta vakavilta, mutta kohtutulehdus etenee nopeasti ja voi johtaa hoitamattomana nopeasti kuolemaan. Tulehdusarvot nousevat huomaamattomasti ilman hoitoa, ja ja tulehdus leviää. Valeraskaus alkaa yleensä n. 2 kk juoksujen loppumisen jälkeen, eli juuri näihin aikoihin.
 
Yleensä omistaja tuntee koiransa ja kun jotain on mahdollisesti vialla, niin eläinlääkäriin vaan. :)

Ainakin selviää eikä tarvitse miettiä, murehtia enempää kun on tutkittu.
Jos olisikin tiineenä niin sitä parempi tutkia, että kaikki on ok. Eikä se kohtutulehduskaan kiva homma ole jos pitkälle kehittyy.
Mielummin turha käynti el.lääkärissä kuin antaa asioiden vaan olla ja arvuutella.
 
kiitos vastauksistanne. tarvinnee varailla aikaa eläinlääkäriin aamusta.
googlettelin tuossa et koira kantaa 62-68 päivää eli tuon mukaan jos olisi tiineenä niin pitäisi pentujen syntyäkin jo lähipäivinä jos ajatellaan että tärppipäivät olis ollut 10-14 vrk juhannusaatosta. näin ollen vatsankin tulis olla huomattavasti suuremmassa kunnossa kuin tuolla on ja myös nisien enemmän turvonneet ja mahdollisesti näin lähellä synnytystä pitäisi vissiin jo maitoakin tulla. meillä ei ole eikä maitoja tule.
jännä vaan et jos on kohtutulehdus niin miksi tuo erite ei haise YHTÄÄN miltään. ei sitten niin ollenkaan. :/
 
En tiedä haiseeko kaikilla koirilla erite. Valeraskaus ei johda aina kohtutulehdukseen, se voi mennä myös itsestään ohi n. kolmessa viikossa, mutta tosiaan tuon eritteen vuoksi veisin kuitenkin lääkäriin, koska niitä tulehdusoireita on niin hankalaa huomata ulkoa päin. Valeraskaus tulee noin 50 prosentille leikkaamattomista nartuista ja kohtutulehdus 23 prosentille, eli about puolelle kaikista valeraskaus"potilaista".

Tule toki kertomaan miten teillä meni eläinlääkärissä :)
 
itse oon ollu siinä uskossa että valeraskaus tulee jokaiselle nartulle jokaistwn juoksujen jälk3en mutta toiset vain oireilee enemmän. lääkärissä meni hyvin ja huonosti..... ko8ralla kohtutulehdus meidät otettiin akuuttina sisään ja leikkaukseen eli kohtu poistettiin. leikkauksen jälkeen lääkäri kysyi onko mahollista et koira tiineenä oli nimittäin ollut kohdussa 5 palleroa pattereina ja lopputulos siis että koira ollut tiine ja saanut alussa keskenmenon mutta sikiöt ei oo poistunu luonnollisesti ja aiheuttanut näin tämän tulehduksen. nnoh.. nyt ollaan kotona 456e köyhempänä vaan tärkein oli saada koira kuntoon. varoituksen sanana muillekin ei ole vain vanhojen koirien vaiva.
 
itse oon ollu siinä uskossa että valeraskaus tulee jokaiselle nartulle jokaistwn juoksujen jälk3en mutta toiset vain oireilee enemmän. lääkärissä meni hyvin ja huonosti..... ko8ralla kohtutulehdus meidät otettiin akuuttina sisään ja leikkaukseen eli kohtu poistettiin. leikkauksen jälkeen lääkäri kysyi onko mahollista et koira tiineenä oli nimittäin ollut kohdussa 5 palleroa pattereina ja lopputulos siis että koira ollut tiine ja saanut alussa keskenmenon mutta sikiöt ei oo poistunu luonnollisesti ja aiheuttanut näin tämän tulehduksen. nnoh.. nyt ollaan kotona 456e köyhempänä vaan tärkein oli saada koira kuntoon. varoituksen sanana muillekin ei ole vain vanhojen koirien vaiva.

Pääsikö koirasi karkuun vai miten et huomannut että joku pääsi astumaan sen?
 
koirani ei oo päässyt karkuun. omassa pihassa on ollut. ehkä joku muu on päästänyt irti koiran joka ei omalla pihallaan osaa pysyä... ja eihän se ees oo varmaa onkokaan ollut tiineenä vaiko ei. liittyikö nyt tämä viimeisin kommentti sitten asiaan miten? tilannehan olisi koiralla kuitenkin täysin sama vaikka se olisi oltu astutettu tarkoituksellakin!!
 

Yhteistyössä