mikä on ns. huono käytös huutonetissä, neutraali palaute

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ihmettelee
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
I

ihmettelee

Vieras
Huvittuneena ja vähän ihmeissäänkin tulen tänne kyselemään kun täällä "kaikki" on huutonetissä myyjänä tai ostajana.

Eli myyjä M myy ja henkilö A huutaa tuotteen X.
M laittaa A.lle samana päivänä kun huuto sulkeutui viestin.
4 päivän päästä M kysyy A.lta, onko edellinen viesti tullut perille.
A vastaa ja sanoo että tuli juu ja maksetaan juu.
Menee taas 3 pv ja M laittaa A:lle viestin, että maksua ei kuulu, M aikoo odottaa seuraavaan päivään ja jos ei maksua kuulu, hän toteaa kaupan perutuksi ja laittaa negan.
A vastaa ja pyytää perumaan negan, hän maksaa kyllä. selittää syyn.
M vastaa ettei ole antanut palautetta, kun ajatteli odottaa kyseiseen päivään ja sanoo, että syystä olisi voinut mainita, ja sopia, toisaalta huudon voi aina peruakin.
Seuraavana päivänä maksu on tilillä.
Eli huudosta kului 7 arkipäivää ja viikonloppuja 2, eli kaikkiaan 9 pv jos huutopäivää ei lasketa mukaan.

Myyjä M laittaa neutraalin palautteen.

Ostaja A laittaa neutraalin palautteen M:n käytöksestä.

--- ????? ----

Myyjänä M katson, että ostajan A käytös se tässä huonoa oli. Vai oliko Myyjä huonokäytöksinen, kun huudosta 8. tai 9. päivänä hermostuu?
 
tuon takia kannattaa vaikka vakioviestiin laittaa esim: "odotan maksua/mahd.yhteydenottoa 2arkipäivän kuluessa...muuten katson kaupan puretuksi--> negatiivinen palaute" tj..tms...

*niin ja selvä "kosto" palaute myyjälle tuli tuossa tapauksessa.
 
Olen laittanutkin ja aion jatkossa laittaa vakioviestin, jossa luettelen ehdot. Mutta tuohon asti kaikki oli sujunut tosi hienosti, yhteydenotot ja -pidot sujuneet ongelmitta. Tuon huudon jälkeen laittamaani huutoon olen sen vakioviestin liittänyt ja siinä on ehdot.. Yleensä kaikki odottavat maksua max 7 arkipv. Näin minäkin ajattelin odotella.

Muutamia murheita on matkan varrelle tullut ja aiheellisen negan olen saanut, kun vaate ei vastannutkaan ostajan odotuksia, tosin hintakin oli vaatteelle 60 snt., mutta en ollut huomannut vaatteen kaikkia vikoja. Noh.
Toinen murhe tuli, kun treffejä en saanut sovittua en sitten millään. Peruttiin kaupat sopimuksesta. Ok asia.
ja nyt on semmonen yksi episodi, että se on minun moka, oma huolimattomuus, jota tosin myös itse selvittelen ja myyjää infoan, olen aivan varma että saan tästä joko negan tai neutraalin, vaikka olen tehnyt selvittelyn eteen niin paljon kuin pystyn. Ostaja-osapuoli on vaan kovasti ärtynyt.
 

Yhteistyössä