Mikä on juntti?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Taitai
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Taitai

Jäsen
02.05.2007
594
0
16
Mietinpä vain tuota yhtä pieruhuumori-ketjua lukiessani että millä perusteella voi toista sanoa juntiksi? Junttihan on yhtä kuin maalainen eli periaatteessa kaikki maalaiset on siis juntteja. Ja sehän ei taas ole pahasta millään muotoa. Maaseudulta löytyy runsaasti älykkäitä, sivistyneitä (sekä koulusivistystä saaneita että sydämen sivistystä omaavia). Jos sitten juntiksi tekee siis myös pieruhuumorin viljeleminen, tulee minustakin, umpiläpikokonaisvaltaisesti paljasjalkaisesta stadilaisesta juntti eli maalainen. Eli juntteja eli maalaisia on kaikki maalla asuvat sekä ne kaupunkilaiset jotka hauskuuttavat itseään pieruhuumorilla? Päästään siis lopputulokseen jonka me kaikki pohjimmiltamme jo tiesimmekin, suomalaiset on umpijunttia kansaa :)

Kiitos mielenkiinnosta, jaksoitko oikeasti muka lukea koko sepustuksen vai luitko vain ekan rivin ja tämän loppukaneetin? :D
 
Juntti on halventava ilmaisu ja tarkoittaa henkilöä, jolta puuttuu sivistystä ja käytöstapoja. Juntilla viitataan usein erityisesti maaseudulla asuviin henkilöihin, jolloin siihen liittyy ajatus maalaisten takapajuisuudesta.

Junttiuteen liitetään usein "huono" käytös sekä puhetapa. Käsite on laajentunut kuvaamaan myös kaupunkilaisten huonoa käytöstä.

Juntti on myös suomalainen sukunimi.

 
Pari viimestä riviä luin pikana :D

Mun näkemykseni juntista käsittää ihmisen, joka käyttäytyy typerästi. Eli olipa maalainen tahi kaupunkilainen, niin voi olla ihan yhtä juntti. Ei pelkkä maalaisuus junttia tee! :)
 
ei kuulosta hyvälle, kun vedät ekat henkoset et maalainen->juntti, ja sit kumoat sen ja sit taas yleistät. kyllä juntin tunnistaa kun sen näkee. eiku prismaan pongailee :U
 
Jos juntti on kerran sellanen joka käyttäytyy typerästi, niin eikös se tee sitten kaikista ihmisistä juntteja tavalla tai toisella. Koska voisinpa väittää, ettei maailmassa ole yhden yhtä ihmistä joka ei olis typeräst käyttäytynyt.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Panthera leo:
Jos juntti on kerran sellanen joka käyttäytyy typerästi, niin eikös se tee sitten kaikista ihmisistä juntteja tavalla tai toisella. Koska voisinpa väittää, ettei maailmassa ole yhden yhtä ihmistä joka ei olis typeräst käyttäytynyt.

Tämä nyt ainakin pitää paikkansa. Lopputulos siis sama, juntteja ollaan kaikki (tykkää sitten pieruhuumorista tahi ei).

 
Olit oikeassa en lukenu koko sepustusta ennen ko syyllisyys iski viimeisestä lauseesta ja palasin puoliväliin. :ashamed: :D

Mutta juu toi juntti-määritelmä voi olla aika hankala. Mä sanoisin ihan yleisesti, että me kaikki ollaan jossain määrin juntteja ja mikäs siinä. Se on vähän niinko hullun on helppo olla ni miksei myös juntin. Juu vähän omituinen yhteenveto..
 

Uusimmat

Kuumimmat

Yhteistyössä