mikä olis hyvä termosmuki,ihan kotiäidille, ei retkeilijälle?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "mammutti"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

"mammutti"

Vieras
joskin mamma on valmis sijoittamaan hyvään mukiin.vaatimukseni ovat seuraavat:
1) kahvin pysyttävä kuumana mahd kauan
2) juomanokka kuten takeaway- kahvissa,ei mitään kierrekorkki- saati irrallinen muki termarin korkkina-systeemiä
3) ei kahvaa (pitää mahtua rattaiden mukitelineeseen)
4) mahdollisimman kompaksi kooltaan
eli idea on ottaa talvella puistoon oma kuppi kuumaa mukaan, pitää siis pysyä ainakin pari kolme tunti kuumana vaikka välillä juon kupista. tai retkelle, pulkkamäkeen jne. lasten mehuja ja kaakoita on iso oikea termos mut nyt mamman juomat pitäis saada johonkin.
onko kukaan kokeillut matkapressomukeja,eli noita stockan (?) termosmukeja joissa presso-ominaisuus? maksaa joku 40€ mut jos on hyvä, voin sen verran maksaa.
kiitos jos joku näistä tietää.
kuningaskuluttajan testissä joku "vildmark" (cals ohlson?)tmsvoitti, kuka tietää siitä enemmän? ja juu olen googlannut aiheen, pyydän nyt omia kokemuksianne.
 
Noissa pressomukeissa saattaa olla aika tujua kahvia kun ne kahvinporot on koko ajan vedessä antamassa makua kahviin. En suosittele, sillä jo ihan pressokeittimen kahvi on juotava tosi nopeasti.

Mulla on Starbucksin teräsmuki ja se on ihan ok. En ole koskaan testannut kauanko kahvi siinä pysyy kuumana, mutta tuskin missään mukissa, josta kuitenkin välillä juodaan ja mukia säilytetään ulkona viileässä, kahvi on tuntikaupalla kuumaa.
 

Yhteistyössä