Mikä elokuva tämä on?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja cccc
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
C

cccc

Vieras
En millään muista, mikä leffa on nimeltään.

Elokuva kertoo klooneista, jotka eivät tiedä olevansa klooneja vaan asuvat laitoksessa, josta pääsee jollain lottoarvonnalla "ulos". Todellisuudessa klooneja käytetään elinsiirtojuttuihin/ synnytyksiin.

Pari kloonia saa selville homman ja karkaa.
 
[QUOTE="tiina";29114082]no ei ainakaan tämä[/QUOTE]

No onpas, tuollahan tuo löytyy hyllystä. The island, kjos nyt tarkkoja ollaan etuliitteen kanssa. Pääosassa scarlett johansson ja ewan mcgregor
 
The island juoni:
Lincoln 6-Echo (Ewan McGregor) ja Jordan 2-Delta (Scarlett Johansson) elelevät melkeinpä täydellistä elämää laitoksessa, jossa joka ilta joku tuhansista laitoksella olevista voiittaa ns. lotossa ja pääsee Saarelle ainoaan paikkaan maailmassa, mikä ei ole saastunut. Eli heille uskotellaan, että maailma on saastunut paikka eikä siellä voi asua.

Laitoksen valkopukuisille klooneille ei sallita minkäänlaisia tunteen purkauksia eikä seksuaalista kontaktia vastakkaisen sukupuolen kanssa (he eivät tiedä tunteista eikä seksistä mitään).

Kuitenkin tuhansien kloonien joukossa on yksi pieni poikkeus Lincoln 6-Echo, joka pienten sattumusten kautta saa selville, että kaikki mitä heille on puhuttu on valetta. He ovatkin klooneja, joita käytetään asiakkaiden (ihmisiä joista ne ihmiset on otettu) parantamiseen, jos hänelle täytyy esim. vaihtaa maksa, tehdä ihon siirto jne... Lincoln ei aido jäädä "varaosaksi" vaan päättää karata löytämiensä reittien kautta, mutta ei aio lähteä yksin vaan ihastuksen kohteensa 2-Deltan kanssa. Laitoksen johtaja Tri. Merrick (Sean Bean) palkkaa kovanluokan jahtaajat heidän peräänsä. Jahtaus ryhmää johtaa Djimon Hounsoun esittämä Albert Laurent..
 
[QUOTE="hmmm";29114126]Samantapainen elokuva on Ole luonani aina.. Siinä myös ns klooneja joita käytetään varaosina. Kantsii katsoa jos kiinnostaa. :)

Ei siis ole tämä ap:n hakema leffa.[/QUOTE]

Juuri olen aloittamassa Ole luonani aina, popparit on valmiina. Tuli vaan mieleen takakannen luettua, että ihan kuin olisin nähnyt samantapaisen jo aiemminkin.
 

Yhteistyössä