mehu kysymys

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja niina
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
nyt helteillä olen vasta antanut ekan kerran pienimmälle 1v 3kk mehua. tuota fun lightiä ihan vaan "sivumauksi" veteen ja tuntuu kelpaavan:) en ole ylensäkään noiden aspartaamijuomien kannalla, mutta mehukatit ja muut sokerimehut eivät vaan ole hyvän makuisia mielestäni, omatekoiset tietysti asia erikseen.
 
Heippa,

Meillä annetaan pelkästään sokeroimattomia mehuja, mitä luonnollisempaa sen parempaa. Myös tuorepuristettua mehua annetaan.

Hyväksi havaituksi konstiksi on että jättää juoman lapsen tasolle. Paremmin mene kaupaksi jos juomapullo on pillillä varustettu tai sporttipullo B) Siitä meidän 1 vuotias käy itse aina tankkaamassa ja samalla hihittelee peilikuvalleen... Kaikki pillijutut ovat tosi pop!
 
Olemme antaneet pelkästään vedellä laimennettua Ingmannin Rela-tuoremehua. Siihen on lisätty kalsiumia saman verran kuin on maidossa ja piimässä. Tästä on ollut apua kun lapsukainen on tehnyt piimälakon ja maito ei maistu lainkaan. Mehussa ei myöskään ole keinomakeutusaineita eikä säilöntäaineita. Rela-mehussa on myös maitohappobakteeria ja kuitua. Suosittelen!
 

Yhteistyössä