Massachusettsissa mitattiin yli 70 senttimetriä lunta!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Taika"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

"Taika"

Vieras
Saa nähdä, koska tuollaiset lumisateet tulevat Suomeen. Ei ihan vielä tarvitsi tulla. Liian hyvässä muistissa vielä nuo viime talviset lumivallit.

Julkaistu tänään klo 17:08, päivitetty tänään klo 17:32

Yllättävän aikaisin alkanut talvi aiheutti ongelmia liikenteelle Virgianiasta Maineen ulottuvalla alueella. Tilanteen pelätään pahenevan rintaman siirtyessä kohti pohjoista.

Yhdysvaltoja viikonlopun ajan piinanneen lumimyrskyn odotetaan siirtyvän pohjoiseen sunnuntain aikana. Toistaiseksi suurin lumimäärä on mitattu Massachusettsissa, jossa lunta on kertynyt 71 senttimetriä.

Yhdysvaltalaisten meteorologien mukaan lumimyrsky siirtyy koko ajan pohjoisemmaksi ja on sunnuntaina New Englandissa, Yhdysvaltain koillisnurkassa. Päivän aikana myrskyn odotetaan siirtyvän pois Yhdysvaltain yltä - tosin se jättää jälkeensä ainakin 30 senttimetrin lumikerroksen erityisesti Vermontin osavaltioon.

Lumimyrskyn tuhot ovat olleet Yhdysvalloissa mittavia. Alueella Länsi-Virginiasta Massachusettsiin raskas märkä lumi on katkonut puita ja vetänyt alas voimalinjoja. Lähes 3 miljoonaa ihmistä on jäänyt sähköttä. Viranomaisten mukaan voimalinjojen korjaaminen voi viedä useita päiviä.

Myrsky on häirinnyt myös tie- ja lentoliikennettä pahoin. Sunnuntaiaamuun mennessä tietoon ei ollut tullut uusia kuolemantapauksia aiemmin ilmoitettujen kolmen lisäksi.

Yleensä näin voimakkaita lumimyrskyjä koetaan Yhdysvalloissa helmikuussa.

Reuters, AP

Massachusettsissa mitattiin yli 70 senttimetriä lunta | Ulkomaat | YLE Uutiset | yle.fi
 

Yhteistyössä