Luottokortin luottorajan ylitys-kysymys!!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Voiko luottorajan ylittää ja voiko sen ylittää reilusti?

Mulla on luottoraja nyt tapissa ja nyt tuli yllättävä ja valitettavasti pakollinen n200€ meno...Voinko mä maksaa sen luotolla?
Kiitos jos joku osaa kertoa,tää on tärkeetä!
 
Jos et ole tiliä tai luottorajaa ennen ylittänyt, niin älä nytkään tee niin. Luottorajan korotus onnistuu varmasti kun kyse on noin pienestä summasta, ellei noita ylityksiä ole.
Saataa jopa onnistua ihan nettipankissa.
 
[QUOTE="alma";25473255]Jos et ole tiliä tai luottorajaa ennen ylittänyt, niin älä nytkään tee niin. Luottorajan korotus onnistuu varmasti kun kyse on noin pienestä summasta, ellei noita ylityksiä ole.
Saataa jopa onnistua ihan nettipankissa.[/QUOTE]

Tää kävi munkin mielessä mut se ei kerkeä tälle päivälle se päätös :(
Eli pakko on ylittää jos se vaan onnistuu...
 
Yleensä luottokortit ei anna ylittää itseään, mutta joskus sinne on asennettu sellainen hätävara, että voi ylittää. Mulla oli tämä hätävara, mutta sitten kerran pyysin väliaikaista korotusta, niin poistivat prkl koko hätävaran sieltä. Sitä ennen olin monta vuotta sitä käyttänyt ihan huoletta. Että suosittelen mieluummin ylittämään ja käyttämään sitä hätävaraa, jos sellainen on kuin hakemaan väliaikaista korotusta, jolloin koko hätävara poistuu..
 

Yhteistyössä