Luksusvankila Norjan surmaajalle

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Norjan surmaaja todennäköisesti pääsee luksusvankilaan, mitä ajattelette tästä? onko tämä oikea rangaistus kyseiselle henkilölle? Mielestäni tämän surmaajan pitäisi joutua pakkohoitoon mielisairaalaan ja mieluiten johonki ankeisiin oloihin eikä tällaiseen luksuspaikkaan, mikäs siinä sitten on viettää loppuikänsä tällaisissa olosuhteissa, varmaan mielellään menee tällaiseen paikkaan eikä edes tunnu rangaistukselta... Luksusvankila odottaa Norjan surmaajaa | Ulkomaan uutiset | Iltalehti.fi
 
[QUOTE="tööt";24276483]Ai sinusta olisi siis kiva asua 30 vuotta luksusvankilassa?[/QUOTE]

No haloo, mieti nyt siellä on taulutelkkari, jääkaappi, harrastusamhdollisuudet jne.. tällä surmaajalla ei ole omaa perhettä, puolisoa, lapsia, jne.. niin varmaan mieluiten viettää tuollaisessa paikassa, kerran katsoin ohjelman joka tuli eräästä vankilasta, siinä monet rikolliset sanoivat tekvänsä tahallaan rikoksen heti päästyään vankilasta koska vankilan ulkopuolella ei ole kotia, ei töitä ei mitään ja vankilassa saa ne kaikki.. ainoa mikä puuttuu on vapaus mennä ja tulla kuten tahtoo. Jos on mieleltään psykopaatti niin onko oikea paikka silloin luksusvankila kaikilla mukavuuksilla? ei minun mielestä ainakaan..
 
[QUOTE="vieras";24276534]No haloo, mieti nyt siellä on taulutelkkari, jääkaappi, harrastusamhdollisuudet jne.. tällä surmaajalla ei ole omaa perhettä, puolisoa, lapsia, jne.. niin varmaan mieluiten viettää tuollaisessa paikassa, kerran katsoin ohjelman joka tuli eräästä vankilasta, siinä monet rikolliset sanoivat tekvänsä tahallaan rikoksen heti päästyään vankilasta koska vankilan ulkopuolella ei ole kotia, ei töitä ei mitään ja vankilassa saa ne kaikki.. ainoa mikä puuttuu on vapaus mennä ja tulla kuten tahtoo. Jos on mieleltään psykopaatti niin onko oikea paikka silloin luksusvankila kaikilla mukavuuksilla? ei minun mielestä ainakaan..[/QUOTE]

Tuli jo aika selväksi, että sinun mielestäsi tätä surmaajaa pitäisi säilyttää kylmässä pimeässä tyrmässä kahleisiin kytkettynä.

Et ole ajatuksinesi yhtään tuota surmaajaa parempi.
 
Hyvillä oloilla, harrastuksilla, opiskelumahdollisuuksilla jne. yritetään ehkäistä, ettei vangit uusisi rikoksiaan vaan saisivat paremmat edellytykset jatkaa normaalia elämää vapautumisen jälkeen. Mun mielestä ihan fiksu ja ehkä toimivakin käytäntö.
 
[QUOTE="tööt";24276548]Tuli jo aika selväksi, että sinun mielestäsi tätä surmaajaa pitäisi säilyttää kylmässä pimeässä tyrmässä kahleisiin kytkettynä.

Et ole ajatuksinesi yhtään tuota surmaajaa parempi.[/QUOTE]

Miksi ei saisi ajatella noin? Pitäisikö murhaajaa jotenkin sääliä tai tuntea myötätuntoa? Hän on juuri niitä, ketkä nimenomaan kuuluisivat pimeään selliin, jokatapauksessa ei ainakaan sellaiseen missä on taulutelkkarit ym!
 
[QUOTE="tööt";24276548]Tuli jo aika selväksi, että sinun mielestäsi tätä surmaajaa pitäisi säilyttää kylmässä pimeässä tyrmässä kahleisiin kytkettynä.

Et ole ajatuksinesi yhtään tuota surmaajaa parempi.[/QUOTE]

Missä sanoin niin? tietääkseni mielisairaalat eivät tuollaisia ole jonne tämä henkilö kuuluu, vai pitäiskö tätä surmaaja oikeesti sääliä...
 
[QUOTE="miksi";24276557]Miksi ei saisi ajatella noin? Pitäisikö murhaajaa jotenkin sääliä tai tuntea myötätuntoa? Hän on juuri niitä, ketkä nimenomaan kuuluisivat pimeään selliin, jokatapauksessa ei ainakaan sellaiseen missä on taulutelkkarit ym![/QUOTE]

Onko sulla raukalla vaan kuvaputkitelkkari kun tuo taulu-tv noin kaihertaa?
 
[QUOTE="vieras";24276564]Missä sanoin niin? tietääkseni mielisairaalat eivät tuollaisia ole jonne tämä henkilö kuuluu, vai pitäiskö tätä surmaaja oikeesti sääliä...[/QUOTE]

Lue aloituksesi rivit 3 ja 4. Minä en ole säälistä maininnut edes rivien välissä.
 
[QUOTE="miksi";24276557]Miksi ei saisi ajatella noin? Pitäisikö murhaajaa jotenkin sääliä tai tuntea myötätuntoa? Hän on juuri niitä, ketkä nimenomaan kuuluisivat pimeään selliin, jokatapauksessa ei ainakaan sellaiseen missä on taulutelkkarit ym![/QUOTE]

En tunne myötätuntoa murhaajaa kohtaan, mutten myöskään silmittömästi vihaa niin, että pimeään koppiin sitä vaatisin ja mikä helvetin kynnyskysymys joku televisio voi olla?
 
"- Norjalaisessa vankilajärjestelmässä keskitytään ihmisoikeuksiin ja kunnioitukseen, maaherra Are Hoidal sanoi vankilan avajaisissa viime huhtikuussa.

- Haluamme kasvattaa vankeja ja kehittää heidän itseluottamustaan työn ja opiskelun avulla ja toivomme, että he lähtisivät parempina ihmisinä.

Telegraph huomauttaa, että norjalaisten lähestymistapa näyttää toimivan. Vain 20 prosenttia vangeista joutuu vankilaan uudelleen kahden vuoden sisällä vapautumisestaan. Britanniassa nopean paluun tekee joka toinen vanki." http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/anders-breivik-paatynee-luksusvankilaan/art-1288403757416.html?fb_source=home_oneline&fb_ref=artikkeli_likeo

Ehkä ensimmäinen viikko siellä vankilassa voi olla ihan mukavaa, mutta vankila on kuitenkin vankila. Mielestäni norjalaisilla on ainakin IS:n linkin mukaan homma hallussa.
 
Tämä hirviö vei elämän melkein sadalta ihmiseltä kammottavalla tavalla, minusta häneltä voitaisiin rangaistukseksi vankilassa viedä henkinen elämä: eli eristysselliin jossa vain sänky ja pesutilat, ei virikkeitä/viihdykkeitä (ei tv:ta, ei kirjoja, ei lehtiä tmv.) eikä sosiaalisia kontakteja, ruoka jostakin luukusta tarjoiltuna ja kerran päivässä ulkoilu. Siinä on perustarpeet hoidettu, saisi sitten omassa pikku päässään miettiä mitä tuli tehtyä ja toivottavasti kuulla joka hetki uhriensa kauhun ja tuskan huudot. Mikä rangaistus on se on, että saa vankilassa ollessaan jatkaa vaikkapa opiskelua ja uusien terrorismi-ideoiden tehtailua ja levittämistä.
 
Ei sillä mun mielestä ole väliä joutuuko tuollaseen "luksuspaikkaan". Tai joutuisiko vähän karumpaan. Se ei muuta asioita eikä tehtyä saa tekemättömäksi, kunhan nyt on jossain lukkojen takana eikä kaduilla riehumassa. Mutta saanen veikata ettei tuota tyyppiä auta "paranemaan" minkään sortin luksusolot. Vinksahtanut on, ja sellaisena pysyy...Ja menkööt Norjassa tyylillään noiden vankilaolosuhteiden kanssa.
 
[QUOTE="vieras";24276551]Hyvillä oloilla, harrastuksilla, opiskelumahdollisuuksilla jne. yritetään ehkäistä, ettei vangit uusisi rikoksiaan vaan saisivat paremmat edellytykset jatkaa normaalia elämää vapautumisen jälkeen. Mun mielestä ihan fiksu ja ehkä toimivakin käytäntö.[/QUOTE]

Samaa mieltä. Pääasiahan on, että heistä tulisi mahd. yhteiskuntakelpoisia vapautumisensa jälkeen. Huonot olot tekee vielä hullummiksi ja vaarallisemmiksi eikä auta sopeutumaan. Vapauden menetys riittää, ei tarvita mitään kostoa.
 
Mun mielestä tollanen vankila on sille ehkä jopa paremi, koska siellä se joutuu olemaan muiden ihmisten kanssa tekemisissä (jotka ihan varmaan sylkee sitä naamaan tollasen teon jälkeen). Tärkeinä on, ettei se pääse Internetiin levittämään sairasta ideologiaansa.
 

Yhteistyössä