Liitoskivuista

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Jahvetti
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Jahvetti

Aktiivinen jäsen
09.02.2007
19 398
0
36
Millaisia ovat liitoskivut ja missä kohtaa ne tuntuu?

Nyt on 4. raskaus menossa ja ihan outoja kipuiluja tullut, mietin olisiko liitoskipuja.
Nivusiin ja alavatsaan vihloo, muös alapäässä tuntuu joku vihlovan :x
Tällaista ei ole aiemmin ollut...
 
Siellä alapäässä ne tuntuvat, häpyluun ja lantion seudulla. Mulla koviakin kipuja ja tänään hain fysioterapiasta kunnolla tukevan vyön että pääsee kävelemään. Kuulostaa liitoskivuilta nuo sun vaivat.
 
Mulla liitoskivut tulleet takaisin, rv nyt 36+5. Mulla oli niitä siis jo aiemmin, katosivat pois mutta viime vkonloppuna palasivat ja aivan tuskaisina. Kävelylenkit voi unohtaa; hyvä kun jaksaa kaupassa käydä ja kotona vähän jotain tehdä.
Alapäässä siis tuntuu kipu, lähinnä kävellessä/pystyssä ollessa. Pitkän päivän jälkeen saattaa "kuumottaa" ja vihloa levossakin. Nivusissa tuntu aiemmin, mutta nyt ei enää niin pahasti :/
Tosi rasittavia kipuja silti. Lisäksi paikat naksuu tosissaan kun yöllä kääntää kylkeä.
Lääkäri sanoi eilen kontrollissa, että liitoskivuilta kuulostaa ja lohdutteli, että eihän tässä enää niin montaa viikkoa ole... Mun mielestä aika monta vielä jos menee vielä yli.
 

Yhteistyössä