Liikunta ja raskauden kesto?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja miten on?
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

miten on?

Vieras
Sori tosi huono otsikko, mut siis kuulin joltain että jos äiti harrastaa liikuntaa niin kauan kun vaan suinkin pystyy, raskaus ei menis yliaikaiseksi niin helposti kuin liikuntaa harrastamattomilla. Pitääkö paikkansa?
Itellä ainoo liikunta mitä pystyn enää näillä viikoilla (rv 34) harrastamaan on leppoisat kävelylenkit (lähes päivittäin vajaa tunti).
 
Ensimmäisen raskauden kanssa otin aika rauhallisesti lopussa, syntyi 38+4. Toisen kanssa roudasin vielä viimeisenä päivänä esikoista ylimpään kerrokseen rappusia (mutta hei, ei ollut rattaita eikä kauppakassia), kiitos ah niin luotettavan hissin. Ja kaikkea muuta pikku kivaa, kuntosalilla kävin kai johonkin 34 viikolle. Niin tämä jälkimmäinen syntyi siis myöhemmin, 39+2 tosin ennen laskettua aikaa kuitenkin.
 
Harrastin liikuntaa koko esikoisen raskausajan. Aluksi todella aktiivisesti ja lopussa joka päivä vähintään yksi kunnon kävelylenkki. Tyttöni syntyi kuitenkin yliaikakäynnistyksellä 42+1 :/ Eli ainakaan minun kohdallani väite ei pidä paikkaansa.
 

Yhteistyössä