Leikkiikö 1 kk ikäinen vauva?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Elinan äiti
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Elinan äiti

Jäsen
21.08.2006
501
0
16
Tuntuu että nämä minun kysymykseni ovat koko ajan basic-juttuja mutta olo on tosi uuno tämän esikoisen kanssa... :ashamed:

"Leikkivätkö" teidän 1kk ikäiset vauvat leluilla, helistimillä tms eli saatteko vuorovaikutusta jo ja onko vauvat kiinnostuneet esineistä? meillä ei juurikaan ole edes vielä vauvan leluja mutta ei tuo vauva tunnu vielä oikein kiinnostuvan mistään. Tuijottelee vaan omia juttuja ja välillä kuuntelee tarkkaavaisesti kun juttelee. Tuommoinen vedettävä soitto-nalle on ainut mitä selkeästi pysähtyy hetkeksi kuuntelemaan. Mutta muuten ei esim. helistimet auta kitinään. miten muilla?
 
Eipä meidän vauva vielä tuossa iässä leikkinyt. Vasta noin 2 kk ikäisenä "löysi" roikkulelut yms ja nykyisin tylsistyy ilman leluja. Autossakaan ei ollut aiemmin kiinnostunut mistään vaikka leluja roikkui turvaistuimessa. Vasta nyt on niistä kiinnostunut, jopa niin paljon että juttelee niille :) Meidän, äidin ja isin, kanssa on ollut vuorovaikutusta jo pitkään. Varmasti yksi-kuisena, ennenkin.
 
Meillä katseltiin heti syntymästä asti suurella mielenkiinnolla valoja ja värejä. Kirkkaat valot ja erityisesti punainen oli pop. Vauva myös "jutteli" kovasti jo laitoksella:). Hoitajat olivat ihmeissään. Soittorasia oli alusta asti ihana ja se, että äiti lauloi ja isi soitteli kitaraa.
 
Meidän tyttö huomasi mobilen ehkä 2 kk iässä, nyt on reilu 3 kk, eikä vieläkään mitenkään erityisesti perusta leluista. Kuvia tykkää katsella, kirjoja ja kortteja yms. 1 kk iässä oli tosiaan vielä ihan omissa maailmoissaan :)
 

Yhteistyössä