Leikkihuoneessa kaaos - MONIlapsiset perheet, lapsia >3 - VINKKEJÄ KIITOS!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja nyt loppuu kaaos!
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
N

nyt loppuu kaaos!

Vieras
Hei!

Istuin tuossa lasten huoneessa ja nyt on aika tehdä jotain, kaaos on valtava. Tilanne se, että meillä kolme alle kouluikäistä ja heillä yhteinen leikkihuone n. 13m2. Tilaa ei siis paljon ole, mutta leluja on liikaa. Kertokaas vinkkejä miten taltutetaan leikkihuoneen kaaos ja miten saisi pysymään edes hetken sen sellaisena, että lattiapintaa näkyy. Vinkkejä, neuvoja, omia kokemuksia tänne kiitos :)

Ja siksi pyydän vinkkejä monilapsisilta perheiltä sillä vielä kaksi lasta on kuitenkin vähän tähän meidän porukkaan verrattuna. Niin, näiden kolmen alle kouluikäisen lisäksi on kasvamassa yksi vieilä vauvaiässäkin oleva.
 
No, meillä on kuri siitä että lelut laitetaan paikoilleen. Ne eivät siis loju pitkin lattioita.
Jos ei onnistu niin sitten kerään lelut ja vien pois, ja lahjoitan ne päiväkotiin.
On toiminut.
Ja sitä rojua tulee kokoajan lisää ja lisää kun lahjaksi kantavat.
 
Mä en pysty oleen niin "julma" vaikka monesti olenkin näin ajatellut tekeväni. Siis ihan omaa syytänihän tuo on, ettei lelut mene paikoilleen kun en jaksa vaatia. Mutta millaiset säilytysjärjestelmät pitäisi olla? Tai millaiset olis hyvät? Meillä yläkerran leikkihuone työn alla ja sinne voisi nyt laittaa sellaista, että toimii.
 
http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/categories/departments/childrens_ikea/12018/

Meillä on tuollaiset muovilaatikot ja valkoiset rungot. Lapsia on vain kaksi, mutta kaaoksen hekin saavat aikaiseksi. Tuo laatikkosysteemi on meillä toiminut ihan hyvin
 

Yhteistyössä