Lasten opiskelu tietsikalla

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Oppia ikä kaikki
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
O

Oppia ikä kaikki

Vieras
Hei,

onko kellään kokemuksia koululaisille tarkoitetuista tietokoneohjelmista, joilla koululainen voisi prepata enkkua ja ruotsia, kun tavallinen kirjoista pänttääminen ei tunnu maistuvan lainkaan?

Olis kiva, jos tietokonetta vois käyttää pelaamisen lisäksi muuhunkin - esim. opiskeluun. Jos ois jotain hyviä ohjelmia, vois innostua itsekin kertaamaan kouluajoilta jo unohtuneita oppeja.

Onko ohjelmat hyviä ja onko niistä apua? Onko lapset kiinnostunu enempi opiskelemaan tietokoneen avulla?

- vastauksesta kiitollinen -
 
Meillä on kotona kaksi ala-asteikäistä tenavaa, jotka on opiskelleet Alfasoftin kieliohjelmilla. Käytössä on ohjelmat enkun ja äidinkielen harjoitteluun ja tenavien mielestä ne on olleet tosi hyviä ja kiinnostustakin näyttää olevan harjoitella asioita niiden avulla. Käsittääkseni ohjelmat sisältää tosi paljon matskua ja ne vastaa hyvin kouluopetusta.
 
\
Alkuperäinen kirjoittaja 24.04.2006 klo 16:42 taustalta kirjoitti:
Alkupolku Englanti ja Ruotsi on ainakin joskus olleet myynnissä. Niissä voi ainakin harjoitella sanastoa.

Vieläkö näitä saa? Yritin joulun alla tosissani löytää, mutta tuloksetta.
 

Yhteistyössä