Lapsiperheitä maalle (pääkaupunkiseudun läheisyyteen)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kotimaalla
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kotimaalla

Vieras
Hei,
Löytyisikö tätä kautta maalle muutosta & osittaisesta omavaraistaloudesta kiinnostuneita lapsiperheitä? Toiveena olisi löytää pääkaupunkiseudun läheisyydestä muita asiasta innostuneita, ja ideoida yhdessä ekologisen lapsikeskeisen naapuruston perustamista. Tässä joitain ajatuksia, joiden pohjalta paikkaa voisi lähteä hahmottelemaan:
- Aktiivinen naapurusto (n.4-6 perhettä) maalle pääkaupunkiseudun läheisyyteen, jotta työmatkat säilyisi kohtuullisina (esim. Kirkkonummi tai Vihti).
- Naapurustoon muita lapsiperheitä, jotta lapsilla olisi leikkikavereita pihapiirissä - lapsille aktiivinen ja turvallinen paikka kasvaa.
- Kaunis miljöö - rakennukset voisi halutessa rakentaa vanhoista hirsirungoista (nykyaikaisia lämmöneristeitä käyttäen)
- Jokaisella perheellä oma talo & iso piha. Viljelykset ja talousrakennukset voisi olla yhteismaalla, ja ne hoidettaisiin porukalla.
- Yhteismaalle kasvimaa ja -huone, mehiläistarha, kanala(?), puuverstas,...

Tälläistä hanketta ei aivan hetkessä toteuteta, varsinkaan jos/kun mukana on perheitä joissa on vauvoja/taaperoita. Ensimmäisten vuosien tavoite olisikin "vain" löytää tontti ja saada asunrakennukset rakennettua. Noita viljelyshommia voisi aloitella sitten pikku hiljaa, kun perheillä on siihen aikaa. Etsin nyt siis muita lapsiperheitä ideoimaan tätä vihreää naapurustoa - millainen se olisi, millaisella porukalla, mihin ja milloin sellaisen voisi perustaa. Jos yhtään innostuit, ota yhteyttä: kotimaalla@gmail.com

PS. Olemme noin 30-kymppinen pari Espoosta ja meillä on 7kk poikavauva ja 3 vuotias isoveli.
 

Yhteistyössä