Alkuperäinen kirjoittaja Mötkylä:
Kaipaisin edelleen kokeneemman neuvoa, että jos nyt "vaikeana aikana" otan pojan viereeni nukkumaan, saanko sitä kovin helpolla, eli ilman huudatusta enää ikinä nukkumaan omassa sängyssään/huoneessaan?? :attn: Voiko vaihe mennä vain ohi, että siis yöllä herää useaan kertaan huutamaan, ja loppuyö nukutaan sitten vierekkäin, ja sitten yhtäkkiä vaihe menisi ohi ja alkaiskin taas nukkumaan aamuun asti siellä omassaan?? Kertokaa, kellä kokemuksia on!
Ei ole omakohtaista kokemusta, koska meillä nukutaan vieläkin vierekkäin (omani vajaa 2v), mutta olen lukenut useasta eri lähteestä, että lapset tottuvat erittäin hyvin omiin sänkyihin sitten, kun heidän tunnemaailman kehityksensä on kunnossa, siinä 2-4 vuotiaina. Perhepediksi luetaan myös lapsen oma sänky, jos se on kiinni vanhempien sängyssä tai edes samassa huoneessa.
Lastenpsykiatri Jukka Mäkelä kertoo, että vanhempiensa vieressä nukkuneet ovat erittäin kyvykkäitä nukkumaan sitten myöhemmin omassa sängyssään ja omassa huoneessaan, koska he ovat silloin siihen valmiita eivätkä he ole koskaan yhdistäneet yötä pelkäämiseen ja yksinoloon. Heille on muodostunut hyvä käsitys yöstä ja nukkumisesta. Tämän lastenpsykiatrin tekstien perusteella nimenomaan vanhempiensa kanssa nukkuneet sopeutuvat helpommin omaan sänkyyn, kun sen aika on. Totta kai löytyy poikkeuksia, mutta voisi näin yleisesti kyllä sanoa. Myös toisen käyttäytymistieteiden tutkijan mukaan vauvasta asti vanhempiensa vieressä nukkuneet ovat 2 vuotiaina valmiita omaan sänkyyn ja omaan huoneeseen ilman mitään ongelmia. Samassa huoneessa nukkuvilla vauvoilla ja lapsilla ei ole yleensä tarvetta itkeä ja huutaa öisin ja he voivat alkaa nukkua kokonaisia öitä aiemmin. Poikkeuksia taas löytyy, jotkut vauvat alkavat jo 1 kk ikäisestä nukkuu täydet yöt, niin sellaisethan eivät ole koskaan joutuneet sitten itkemään ja pelkäämään yöllä. Tämä koskee siis niitä vauvoja/lapsia, jotka heräilevät usein yöllä ja itkevät vanhempiensa perään.
Olen myös lukenut eri keskustelupalstoilta omakohtaisia kokemuksia, kuinka helposti ja kivuttomasti perhepedistä omaan sänkyyn siirtyminen on käynyt siinä noin 2 vuotiaana.
Enemmän ongelmia näyttää olevan niillä, jotka ovat nukuttaneet vauvansa alusta saakka omassa sängyssään. Niillä näitä yöheräilyjä ja yöitkuja voi kestää jopa kouluikään. Ja taas, poikkeuksiakin löytyy. Ongelmia näyttää tulevan juuri silloin, kun omaa tahtoa osataan näyttää ja lapsi siirtyy pois pinnasängystä.
Eli ei huolta =)