Lapsi ei kannattele päätään?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Epätoivoinen88
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
E

Epätoivoinen88

Vieras
Meidän pojalla on ikää nyt 2kk 3 viikkoa, eikä poika edelleenkään nosta päätään mahallaan olessa. Peppupesujen yhteydessä kun on rinta kättäni vasten suht pystyasennossa niin nostaa päätään ja kannattelee sitä pari sekuntia. Onko pojassa jotain vikaa kun masulla pään nosto ei onnistu? Kuitenkin sanotaan että se onnistuu jo noin 8 viikon iässä.
 
Tavoite olis 6vk ikään et nostaa vain hetken mahaltaan niin et nenä nousee alustasta. Eli riittää jos vaikka kääntää kasvot toiselle puolen. Mut vauvat on yksilöitä ja tämmöinen yksittäinen juttu ei kerro vielä mitään. Anna vauvallesi mahdollisuus treenata eli aina ei päätä tarvitse täysin tukea ja pidä häntä lattialla vatsallaan aina kun viihtyy. Osa vauvoista on löysempiä kuin toiset. Harvoin tämä mitään pitkällä aikataululla merkitsee.
 
Onko pullea vauva? Nimittäin tajusin vasta, kun toinen lapseni oli hoikempi kuin ensimmäinen, että miksi esikko ei jaksanut kannatella päätään makuulla ollessa; niskaan muodostui ns.läskipoimu. Ei hätää, kyllä se siitä, kun lihakset vahvistuu.
 
Kannatteleeko lapsi päätään esim sun sylissä, hartiaa vaste? Katselee ympärilleen jne? Mites jos laitat jonku peiton myttyyn kainaloiden alle että on vähän viistosti mahallaan?
Se pään kannattelu voi tulla sieltä aika äkkiäkin knhan vauva saa riittävät päivytykset.. Onko ennenaikaisena syntynyt?
 
Neuvolassa eivät ole mitään asiaan sanoneet, saa nähdä sanotaanko 3kk neuvolassa.

Ja siis kyllä poika sen verran nostaa päätä että otsa ja nenä maasta nousevat, mutta kun tuttujeni lapset ovat jo nostaneet rintakehää myöden päätään.

Vauva kannattelee päätää sylissä kylläkin jonkin aikaa ja katsoo esim. pelikuvaansa. Ongelma on mahalla olossa, ei tahdo tosiaan nostaa kun sen otsan ja nenän irti maasta kääntäessään päätään sivulle.
 
meillä oli kuopuksella sama juttu, muistaakseni 3tai 4kk neuvolassa saatiin lähete fysioterateutille ja häneltä saatiin jumppaohjeita ja alkoi pia kannattelemaan päätä hyvin. muutaman junppaohjeet ja jo ihan perus kantaminen tietysttä asennossa vahvistaa vauvan lihaksia. kuopus syntyi 1kk ennenaikaisena joka tietysti otetttiin huomioon. kaksi kertaa käytiin jumppamassa terapeutin kanssa ja tietysti kotiohjeita saatiin paljon.
 
No se että nostaa rintakehääkin pitäis kai tulla 3kk mennessä, joten on siinä vielä aikaa. Lattialla laita jotain mielenkiintoisia kuvia tms vauvan eteen (tai laita se katsomaan mahalleen telkkaria:) ) tai makaa itse niin että kun vauva nostaa päänsä niin näkee sun kasvot. Ja voit laittaa alkuun jonku tuen rintakehän alle.
Kanna lasta mahdollisuuksien mukaa mahallaan tai pystyssä, jos laps on selällään sun sylissä niin lihakset ei saa reeniä.
 

Yhteistyössä