Lapset samassa huoneessa nukkumassa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mie-
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

mie-

Vieras
Onko muilla? Meillä meni alkuun (puol vuotta) hienosti, lapset nukahti nätisti. Nyt on alkanu se hitonmoinen pelleily. Pienempi on 1,5v ja isompi 3,5v. Alottavat sen pälpätyksen, isompi heittelee tavaraa pinnasänkyyn, pieni heittelee takas, isompi kiipee pinnikseen tai härnää muuten vaan... Tai jos isompi haluiskin nukahtaa niin pieni hilluu siellä pinniksessä ja mölisee ja provosoi isompaa. Että mikähän neuvoksi, ei oikeen jaksa joka ilta tota samaa showta :( Mietin jo jos veis pikkusen ensin yksinään sinne, mutta se on niin tottunut siihen, että veli on samassa huoneessa. Onko muilla yhtä hankalaa? Nyt 2h jo ölisseet tuolla eikä uhkailut auta. Ja turha uhkailla isompaa, kun syypää on pikkunen, johon ei just jäähyt vielä mitään auta.
 
Meillä noi pienimmät on aina nukutettu reilu parivuotiaiksi olohuoneessa, telkun ääreen, niin muut ovat saaneet nukkua. Sitten ovakin kiltisti siirtyneet isompien nukutukseen, eli yhteiseen huoneeseen.
 
Meillä vähän sama meininki, mutta ikää pojilla 3v ja 7v. Pienempi menee yleensä aiemmin nukkumaan ja nukahtaakin heti, mutta sitten isompi menee sinne ja alkaa tahallaan mölisemään että pienempi herää. Jos meno menee oikein pahaksi niin viedään pienempi meidän makkariin siksi aikaa että isompi nukahtaa. Onneks tää tilanne on nyt taas alkanu vähän rauhottumaan.
 
Meillä oli kanssa aikanaan hurja meno joka ikinen ilta lastenhuoneessa. Lapset oli sillon noin 2 v ja 3 v ja tätä kesti varmaan vuoden. Aina toinen huuteli, heitä tyyny lattialle ja toinen teki työtä käskettyä. Loppujen lopuksi avuksi oli vain aika ja se, että istuin lastenhuoneen ovella vartijana puolen vuoden ajan nukahtamishetken (siis tunnin) vahtimassa, etteivät pelleile.
Tsemppiä teille.
 
Juurikin saman ongelman kanssa painin täällä :/ Meillä nukkuu samassa huoneessa 3v3kk ja 2x1v9kk . Ovat nukkuneet jo aika kauan samassa ja menneet nukkuun yhtäaikaa, laulettu ja jääneet nukahtaan kiltisti. Joskus isosisko on valvonu hiukan pidempään, jolloin tehokaksikko on nukahtanu ensin ja sit viety tyttö nukkuun.

Nyt viiminen viikko ollu yhtä hulinaa :/ Alkoi oikeestaan siitä kellojen siirrosta... se sotki pienemmän typyn rytmiä ja samaan aikaan siirrettiin tuplat isojen sänkyyn. Kaikki pysyy kyllä sängyissään, mutta se messuaminen ja unikamujen heittely lattialle :o :headwall:

Ollaankin palaamassa kokonaan siihen, että isosisko menee nukkuun vasta sit ku tehokaksikko on jo nukahtanu, poika kun yleensä simahtaa melko pian, ni pikkutypykään ei sit jaksa yksin kovin kauaa riekkua.

Edeleen mä kaipaan sitä yhtä makkaria meille lisää :snotty:
 
Itse asiassa kellon siirrosta meilläkin tää alkoi, liekö sattumaa?! Sama homma päiväunilla. Isommalta ne kohta tosin voisi jättää pois, mutta pikkuveli ei halua jäädä yksin, itkeskelee ja huitoo isoveljen sänkyynpäin, jos veli on pois. Vaikka kaippa tuo tottuis. Minusta on toisaalta ihanaa, että heillä on turva toisistaan siellä, ettei yksinään tartte nukkua, mutta tuo hilluminen kyllästyttää :D

Ekaksi koitin uhkailua: pehmot lähtee, jos mölinä ja juoksentelu jatkuu. Se tehos ehkä 2 krt, nyt poika ei ees kaipaa ennen niin tärkeitä örkkejään... Jäähyllä mies uhkailee, mutta eihän se auta, kun pikkuveli on se hilluja. Eikä hän vielä ymmärrä. Kai se vaan pitää elää tää läpi :)
 

Yhteistyössä