Lapset, nuoret ja heidän mielipiteensä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Tuon Huhtasaaren jutun luettuani jäin miettimään kun moni näyttää olevan sitä mieltä et tuon ikäisten ei kuulu vielä joutua poliittisen aivopesun tms uhriksi, ja tuon ikäisille ei pidä tuputtaa mitään ideologiaa.
Tehtävä oli 9lk projekti..ne on 14-15v ja samoihin aikoihin kun on noi julisteet tehneet , heidän oletetaan osaavan päättää jatko-opiskelupaikastaan ja tietää mitä elämältään haluavat, ja vuosia on jo mietitty äänestysiän laskemista kuuteentoista vuoteen.

Jotenkin kuulostaa siltä et ei ihan nyt ajatella loppuun asti.

Itselläni nuorimmainen aloitti seiskan tänä syksynä, ja kyllä hänellä ja kavereillaan on aika monella jo todella vahvat mielipiteet maailmasta, siitä mikä heistä on oikein ja mikä väärin.

Eikö vanhempien (ja koulun ) tehtävä ole ihan pienestä asti opettaa lapselle vastuuta, ajattelukykyä ja maailman asioiden seuraamista ja tehdä niitä omia valintoja näiden pohjalta.

Aika kammottava ajatus et joidenkin mielestä 15v ei saa vielä ajatella, eikä hänellä kuulu olla mielipiteitä.
 
Tuon ikäisenä maailma on vielä varsin musta-valkoinen. Ei ole perspektiiviä ajatella asioita moniulotteisesti.
Ylipäänsä elämä on lyhytjänteistä ja nuoren mieli on helposti johdateltavissa.

Se ei tarkoita, etteikö pitäisi opettaa ajattelukykyä ja politiikkaa. Päinvastoin. Nimenomaan pitäisi opettaa ajattelemaan, etsimään tietoa ja pohtimaan asioita moniulotteisesti.
Ei käskeä heitä tekemään mahdollisimman seiskatason raflaavia ääripää-juttuja tai keskittymään ihmisten haukkumiseen.

Ja joo, itse en todellakaan laskisi äänestysikää.
 
Itseäni tuossa jutussa häiritsi se, että se mielipide oli niin totaalisen typerä. Huhtasaari ja Halla-aho on sama asia kuin kuolema pakolaisille. Ei tuollaista pitäisi katsoa sormien läpi koulussa ihan poliittisesta suuntautumisesta huolimatta. Tuo on juuri sellaista vouhotusta, josta nuoret pitäisi opettaa pois.

Että ei, perussuomalaiset eivät ole sama asia kuin Saksan natsit toisessa maailmansodassa. Ei, pohjoismainen sosialidemokratia ei ole sama asia kuin Neuvostoliiton kommunismi. Ei, Suomen korkea verotus ei ole verrannollinen Pohjois-Koreaan. Jne. jne.

Jos opettaja tukee tuollaista idiotismia ja vanhemmat kiittelevät ja taputtavat päähän, että meidän Ville on niin tiedostava, niin lopputulemana on vain sellaisia kyttä on natsisika -"älykköjä". Pitäisi vaatia vähän enemmän ja haastaa niitä nuoria.
 
Huhtasaari asiasta voi mennä kommentoimaan tuonne toiseen ketjuun, ja tässä vähän laajemmin pohtia lasten oikeuksia olla jotain mieltä. Menee muuten persu/suvakki öyhötykseksi tämäkin ketju

Ap
 
Ihan sivujuonteena tuli mieleeni. Tehtävänantona oli ilmeisesti tehdä kantaaottava juliste. Ja täällä itketään lasten sananvapauden takia. Mikähän olisi ollut tilanne, jos janipetteri olisi tehnyt "jutkut uuniin" tai "muslimit leireille" -julisteen? Olisiko se mennyt läpi? Olisiko se laitettu esille koulun seinälle? Olisivatko samat ihmiset rynnänneet puolustamaan lasten sananvapautta?
 
Sen ikäiset tietää paremmin kuin kalkkeutuneet vanhukset. Heillä on hyvässä muistissa, miten erilaista tietoa hankitaan ja käsitellään. Tosin koulussa voisi vielä opettaa syvemmin politiikan lähihistoriaa ja puolueohjelmia.
 
Ihan sivujuonteena tuli mieleeni. Tehtävänantona oli ilmeisesti tehdä kantaaottava juliste. Ja täällä itketään lasten sananvapauden takia. Mikähän olisi ollut tilanne, jos janipetteri olisi tehnyt "jutkut uuniin" tai "muslimit leireille" -julisteen? Olisiko se mennyt läpi? Olisiko se laitettu esille koulun seinälle? Olisivatko samat ihmiset rynnänneet puolustamaan lasten sananvapautta?

Sekoitat kaksi eri asiaa. Poliitikon toiminnan arvostelun ja rasistisen vihapuheen. Toinen on yksiselitteisesti laitonta ja toinen yksiselitteisesti laillista. Jälkimmäinen pitää sisällään myös kärkevänkin arvostelun, joka yksityishenkilöön kohdistuessa voitaisiin lukea kunnianloukkaukseksi, mutta poliitikon kohdalla on erikseen lailla sallittu.
 
Vihapuhe on kaikkea muuta kuin yksiselitteisesti laitonta. Jokainen tuomio vaatii ankaraa pohdintaa ja välillä jopa melkoisia venymisiä kun on pakko saada se tuomio aikaan (esim. Halla-ahon tuomio). Oikeasti yksiselitteisesti laitonta on esimerkiksi punaisia päin ajaminen. Ei tarvitse kuin kopauttaa nuijalla pöytään ja vahvistaa sakko.
 

Yhteistyössä