Lapsen pään irrottanut lääkäri on haastettu oikeuteen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Asianajajien mukaan lääkäri käytti synnytyksessä liiallista voimaa. Tapaus sattui heinäkuun alussa.

Synnytyksessä lapsi oli jäänyt hartioista jumiin äidin sisälle. Lapset niskan, kallon ja kasvojen luut murtuivat irrotusyrityksen yhteydessä.

Lapsi syntyi lopulta keisarinleikkauksella, mutta tässä vaiheessa pää ei ollut enää kiinni vartalossa. Kanteen mukaan lääkäri ei tehnyt päätöstä keisarinleikkauksesta tarpeeksi aikaisin.

Myös useita hoitajia on haastettu oikeuteen tapauksen peittelemisestä. Kuolleen lapsen vanhemmat kertoivat saaneensa tietää lapsen pään irronneen synnytyksessä vasta neljä päivää tapauksen jälkeen.

Syytetty lääkäri ei ole kommentoinut tapausta.

🎅🏽
 
  • Surullinen
Reactions: Lispetti
Miten noin voi tapahtua!!!!! Nykypäivänä!
 
Miten noin voi tapahtua!!!!! Nykypäivänä!
Oli varmaan ensisijaiselta pätevyydeltään aborttilääkäri. Vauva kuollut kun niska mennyt poikki ja lääkäri miettinyt, että helpommin menee kun pilkotaan se sinne kohtuun, niin ei tarvitse enää yrittää sulloa päätä takaisin sisään. Sitten ollaan hyshys, niin ei tarvitse selitellä. Aivan kauhea tapaus ja hirvittävää, rikollista, osaamattomuutta. Ei tuollaista todellakaan pitäisi voida tapahtua.

Lääkärin etnisyydellä ei varmasti ole mitään tekemistä asian kanssa enkä halua sellaista tässä vihjata tai väittää, mutta aikanaan kun luin siitä miten jenkkien affirmative action-politiikka vaikuttaa mm. lääkäriopiskelijoiden valintaan, mietin että jos joskus joudun jenkeissä menemään lääkäriin, valitsen valkoisen tai aasialaistaustaisen lääkärin. Ero sisäänottopisteissä voi olla niin valtava, että ilman AA-politiikkaa musta lääkäri ei olisi päässyt opiskelemaan mitään saati, että olisi päässyt lääkikseen, joka on yksi vaativimmista aloista. Samaan aikaan joku toinen musta lääkäri voi olla kurssinsa paras, mutta sitä kun ei valitettavasti potilas voi tietää.
 
Oli varmaan ensisijaiselta pätevyydeltään aborttilääkäri. Vauva kuollut kun niska mennyt poikki ja lääkäri miettinyt, että helpommin menee kun pilkotaan se sinne kohtuun, niin ei tarvitse enää yrittää sulloa päätä takaisin sisään. Sitten ollaan hyshys, niin ei tarvitse selitellä. Aivan kauhea tapaus ja hirvittävää, rikollista, osaamattomuutta. Ei tuollaista todellakaan pitäisi voida tapahtua.
No sama tuli mieleen.
 
Lispe, rokotuskielteisyytesi ja umpipersut ajatuksesi ja ne jotka sitä toteuttaa, tappaa tuhansia, jopa miljoonia, miksi suret yhtä päätöntä vauvaa? Surisit omaa sairasta ajattelumalliasi!!
Pullonhenkikö se siellä taas suhisee, kuten joka perjantai.🙄
 
  • Haha
Reactions: KalaMies
Ei tuossa taida olla paljoa enää pelastettavissa jos pää on jo ulkona alapäästä eikä hartiat mahdu tulemaan eikä päätä enää takaisinkaa päin saada työnnettyä vaikka maha on auki. Paloittelemalla säästetään ainakin äidin henki.
 

Yhteistyössä